    APEVIA ATX-VS450W 450 W ATX12V Power Supply
    🔥Don't forget your OS, we have Windows 11 OEM, Download and USB versions available
    Overview
    Specs
    Reviews (34)
    See all Q & A
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    The APEVIA ATX- VS450W PSU is a value for money choice for users seeking robust power, stability and quality for their mainstream computer. It accepts voltage of 115-230V to allow for global use. High quality components enable excellent durability and reliability to withstand long-term, heavy-duty use, while sandblasting coated housing presents a rugged look. With 5% tolerance of 5V, 3.3V & 12V output, all your PC components powered by this unit will operate with unbeatable stability. And a low-noise auto-thermally controlled 120mm fan works with a dense array of beehive holes to efficiently remove heat, keeping your PSU always running at peak performance.
    General information
    Robust Power
    This unit delivers robust 450W of maximum power for your rig. Single +12V rails provide sufficient juice for your multi-core CPU.
    General information
    Quality Build
    Silent Cooling Fan
    The low-noise thermally-controlled 120mm fan produces massive air flow that keeps your PSU running cool and always at peak performance.
    body {
    font-family: "Source Sans Pro", sans-serif;
    }
    h2 {
    margin-top: 0;
    }
    .images img {
    max-height: 520px;
    max-width: 380px;
    APEVIA ATX-VS450W Venus 450W ATX Power Supply with Auto-Thermally Controlled 120mm Fan, 115/230V Switch, All Protections
    Product Details
    • Brand Name: Apevia
    • Item model number: ATX-VS450W
    • Item Weight: 2.6 pounds
    • Product Dimensions: 5.9 x 5.5 x 3.4 inches
    • Item Dimensions L x W x H: 5.9 x 5.5 x 3.4 inches
    • Shipping Weight: 2.6 pounds
    • Date First Available: July 28, 2017
    • Apevia ATX-VS450W Venus 450W ATX Power Supply
    • Connectors:1 x 20/24pin Main Power, 1 x 4pin 12V, 3 x SATA, 3 x Peripheral, 1 x Floppy
    • 1 x Auto-Thermally Controlled Black 120mm Fan. 115/230V Switch
    • 5% Tolerance of 5V, 3.3V & 12V Output
    • Short-Circuit/Over-Current/Over-Voltage/Over-Power/Under-Voltage/Over-Temperature Protections
    Apevia ATX-VS450W Venus Series 450W Power Supply. 1 x 20/24pin Main Power/1 x
    12V(P4)/3 x SATA/3 x Molex/1 x Floppy Connectors. Auto-Thermally Controlled
    120mm Black Fan. 115/230V Switch. 5% Tolerance of 5V, 3.3V & 12V Output. Max.
    Output Current +3.3V(16A), +5V(16A), +12V(36A), -12V(0.3A), +5Vsb(2.5A).