Learn more about the STARTECH DK30A2DH
Model
Brand
StarTech.com
Model
DK30A2DH
Details
Color
Black/Silver
Compatibility
Ports Spec
2 x DisplayPort Female 2 x HDMI Female 1 x USB Type-C (24 pin) USB 3.0 Female 1 x Ethernet Gigabit Female 6 x 9 pin USB 3.0 A Female 1 x 3.5 mm Audio 1 x Microphone Jack
Dimensions & Weight
Dimension
1.10" x 3.30" x 8.80"
Weight
15.2 oz.
Features
Features
DisplayLink-6950 chipset supports dual 4Kp60 displays for USB-C and USB-A equipped laptops
Supports multiple combinations of dual 4K video with DisplayPort and HDMI monitors - Dual DisplayPort, Dual HDMI, or HDMI and DisplayPort @ 60Hz
Thunderbolt 3 port compatible
Gigabit Ethernet port adds wired network connectivity to your workstation
Separate 3.5 mm headphone and mic input audio jack ports