    StarTech.com Black & Space Gray DK30C2DPPD Dual 4K Universal Laptop Docking Station - USB-C / USB 3.0 - 60W PD
    • Black & Space Gray
    • 2 x DisplayPort (20 pin) Female
    • 2 x HDMI (19 pin) Female
    • 1 x USB Type-C (Fast-Charge, 24 pin) USB 3.0 Female
    • 1 x USB 3.0 A (Fast-Charge, 9 pin, SuperSpeed) Female
    • 2 x USB Type-A (9 pin) USB 3.0 Female
    • 1 x Ethernet Gigabit Female
    • 1 x 3.5 mm Mini-Jack (4 Position) Female
    Overview
    Specs
    Reviews (1)
    See all Q & A
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    • Transform your laptop into a dual-4K 60Hz workstation with this universal laptop docking station, for USB- C and USB 3.0 laptops. Connect to dual DisplayPort or HDMI monitors. Attach USB devices with four USB 3.0 ports. Plus, power your USB-C laptop with 60W Power Delivery.
      The Universal Dock Experience
      Flexible Monitor Connections
      The dual-4K docking station connects your laptop to Ultra HD DisplayPort or HDMI monitors:
      • 2x 4K DisplayPort up to 4096 x 2160p @ 60Hz
      • 2x 4K HDMI up to 4096 x 2160p @ 60Hz
      • 1x 4K DP + 1x 4K HDMI display @ 60Hz
      Connect to a single 5K display using two DP ports.
      60W Power Delivery
      Using a single cable, the dock powers and charges your laptop as you work with 60W PD, using the 135W power adapter.
      Easy and Convenient Setup
      The Connections You Need
      Connect your devices with four USB 3.0 ports: 1x USB-C and 3x USB-A. Fast-charge your USB-C or USB-A smartphone. The dock provides a GbE port (PXE Boot support) and 3.5 mm 4-position headset audio jack. It also includes a security lock slot (K-slot) to protect against theft.