HON HFMBIN12 Flagship Storage Collection Bin Kit
  • Enhances HON Flagship Storage Cabinets
  • Maximizes space and promotes productivity
  • Translucent color for greater visibility
  • Front and rear handles for easy handling
  • Includes 2 deep bins and 4 rails for easy installation
Specs
Reviews
Learn more about the HON HFMBIN12
Specification
Type Storage Bin
General
Brand HON
Model HFMBIN12
Features
Features 12.8" x 16" x 12" - Finish: Clear
Details
Color Clear
Quantity 2 / Each
Specifications Bin kit is part of the HON Flagship Storage Collection that supports active to archival to communal storage that will organize everything but your thoughts. This collection offers a fresh perspective with modular storage that integrates storage bins to turn chaos into tidiness. Easily add these two bins to Flagship metal storage cabinets (sold separately). The translucent color of the bins allows easy identification of contents. Front and rear handles allow easy handling and transport. Kit includes two 12" high bins and four rails for easy bin installation. Trays are suspended off a pair of storage rails so the trays can slide in and out. Trays are removable.