SICK DKS40-E5J00300 Incremental Encoders New
Overview
Specs
Reviews
PERFORMANCE Pulses per revolution 300 Measuring step 90°, electric/pulses per revolution Measuring step deviation at non binary number of lines 0.07 ° Measuring step deviation at binary number of lines 0.035 ° Initialization time 40 ms ELECTRICAL DATA Electrical interface 10 V... 30 V, HTL/Push pull Connection type Cable, 8-wire, universal, 0.5 m 1) Operating current = 40 mA (without load) Output frequency = 200 kHz Reference signal, number 1 Reference signal, position 90°, electric, logically gated with A and
B MTTFd: mean time to dangerous failure 600 years (EN ISO 13849-1) 2) MECHANICAL DATA Mechanical version Solid shaft, face mount flange Shaft diameter 8 mm x 13 mm Weight 0.18 kg Start up torque 0.6 Ncm (+20 °C) Operating torque 0.4 Ncm (+20 °C) Operating speed 6, 000 U/min Moment of inertia of the rotor 6 gcm2 Bearing lifetime 2 x 10^9 revolutions