CyberPower CPS175SURC1 Mobile Power Inverter 175W with 2.1A USB Charger - Slim Line Design
  • Input Voltage:12 V DC
Overview
Specs
Reviews
The CPS175SURC1 mobile power inverter with 2.1A Quick Charge Technology converts 12v DC power to standard 120V AC power and provides fast USB charging for power hungry devices. Simply plug the inverter into a 12v DC outlet (cigarette lighter outlet) and you're ready to go. It is equipped with two (2) NEMA 5-15R outlets for running multiple devices at the same time and has a convenient 2.1A USB port for charging tablets, smart phones, MP3 players, and digital cameras. It has Soft Start Technology that guards against power fluctuations from vehicle startup and shutdown. Its portable slim-line design is ideal for powering electronics on the road or even on a boat. The CPS175SURC1 Mobile Power Inverter is the perfect device to power all your mobile/consumer electronics, including the latest tablets, small appliances, emergency equipment, and portable tools.
(2) 5-15R MOBILE AUTO PLUG 2.1A USB CHARGER 2YR WTY