Epson PowerLite 685 WXGA 3LCD Ultra Short-throw Presentation Projector 3500 lumens, V11H744520
  • Features 3500 lumens of color brightness and 3500 lumens of white brightness
  • 1280 x 800 HD widescreen resolution
  • Can be mounted only 11" away from the board for a projected image as large as 100" diagonal - with no shadow interference
  • Display content from two inputs simultaneously, side by side, on a single screen
  • Instantly project images from a PC or Mac using a USB connection
  • Includes multiple, built-in speakers for lifelike sound.
Overview
Specs
Reviews
The ultimate ultra short-throw presentation display for BYOD classrooms. Take classroom collaboration to another level with the PowerLite 685W widescreen ultra short-throw presentation display. Designed for today's BYOD classroom, this WXGA performer displays 100 images from just 11 away for optimal visibility. Offering 3x Higher Color Brightness than competitive models, Epson® 3LCD projectors and displays ensure bright, vivid images. Delivering 3, 500 lumens of color and white brightness2, the 685W ensures stimulating presentations. It also features wireless functionality (module sold separately) and advanced connectivity, so teachers can share content from multiple devices, including Chromebooks - up to four at once with Moderator software.
Plus, its lamp lasts up to 10, 000 hours in ECO Mode.
Package Contents: PowerLite 685W WXGA 3LCD Presentation Display 15' Power Cord Projector Remote Control Batteries User Manual CD Projector Software CDs Quick Setup Sheet Installation Guide Template Sheet Projector Feet
Product Type: LCD Projector
Lamp Type: UHE
Projection Method: Front
Projection Method: Rear
Product Type: LCD Projector
Lamp Type: UHE Manufacturer
Part Number: V11H744520
Projection Method: Front
Projection Method: Rear
Weight (Approximate): 12.60 lb
Manufacturer: Epson Corporation
Product Model: 685W
Product Name: PowerLite 685W WXGA 3LCD Presentation
Display Product Line: PowerLite
Maximum Resolution: 1400 x 1050
Brand Name: Epson
Lamp Power: 250 W
Brand Name: Epson
Height: 5.9
Width: 14.5
Depth: 15.8
Native Resolution: 1280 x 800 Number of
Lamps: 1
Standard Mode Brightness: Up to 3500 lm
Graphic Mode: WXGA
Native Aspect Ratio: 16:10
USB: Yes
HDMI: Yes Operating
Power Consumption: 373 W
Video Signal Standard: HDTV
Product Family: PowerLite Maximum Diagonal
Image Size: 100
Throw Type: Ultra Short Throw
Native Resolution: 1280 x 800
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: RoHS Number of
Lamps: 1 Maximum
Focal Length: 3.70 mm Normal Mode
Lamp Life: 5000 Hour Economy Mode
Lamp Life: 10000 Hour
Graphic Mode: WXGA
Native Aspect Ratio: 16:10
USB: Yes
HDMI: Yes Operating
Power Consumption: 373 W