Learn more about the HPE P55246-B21
Model| Brand | HPE |
|---|
| Series | DL380 Gen10 Plus 4310 |
|---|
| Model | P55246-B21 |
Details| Type | Small Form Factor |
| Rack Height | 2U |
Processor| CPU Type | Intel Xeon Silver |
| CPU Speed | 4310 (2.10 GHz) |
| Number of CPU Cores | 12-Core Processor |
| Cache Memory | 18 MB L3 Cache |
| # of Processors Installed | 1 |
| MAX Processors | 1 |
Memory| Installed Memory Size | 32GB |
| Memory Type | HPE DDR4 SmartMemory |
Storage| Hard Drive (Installed) | None |
| Storage Controller | Broadcom MegaRAID MR416i-p x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 12G Controller for HPE Gen10 Plus with HPE 96W Smart Storage Lithium-ion Battery with 145mm Cable |
| HDD Interface | SATA III |
| LAN Ports | Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ OCP3 Adapter for HPE |
Expansion & Ports| Expansion Slots | 8 |
Dimensions & Weight| Dimensions | 3.44" x 17.54" x 28.00" |