  • 28.8TB (12 x 2.4TB)
  • 240TB (12 x 20TB)
  • 2 x 12 Gb SAS 4-port controllers
  • 2 x 10/25 GbE iSCSI 4-port controllers
  • 2 x 16 Gb Fibre Channel 4-port controllers
  • Drive description Up to 24 SFF HDD and/or SSD per base array
  • Storage controller2x 10/25 GbE iSCSI 4-port Controller
  • SAN backup support Yes
  • Storage mirroring support No
  • Systems Insight Manager support No
  • Compatible operating systems Windows Server 2022;
  • Windows Server 2019;
  • Windows Server 2016;
  • VMWare vSphere 6.7;
  • Red Hat Linux 8;
  • SuSE SLES 15;
  • See HPE SPOCK for more details.
  • Clustering support Yes
  • Form factor2U rack mount
  • Energy efficiency Energy Star Compliant
  • Host connectivity10/25 GbE iSCSI
  • Drive form factor SFF
  • Included drives 12x HPE MSA 2.4 TB SAS 12G Enterprise 10K SFF (2.5in) M2
  • SED Drives Supported No
This item is covered under the Manufacturer Only Return Policy.
Overview
Specs
Reviews
See all Q & A
avatar
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
HPE MSA 2060 SAN Storage System
MSA Storage
Is your company looking for easy to use, affordable, high-performance shared storage?
What's new
Features
Accelerate Applications Affordably
HPE MSA’s 'Set It And Forget IT' Data Services Does Not Require a Dedicated Storage Administrator
Leverage Data Protection Features to Keep Your Business Running in the Event of a Disaster
Flexible, Modular Architecture That Facilitates Growth Into the Future
  • The HPE MSA 2060 Storage solution supports a mixture of 3.5 inch LFF and 2.5 inch SFF expansion enclosures for a maximum of 9 enclosures (10 total including the array).