Your Browsing History






| Brand | Acer |
|---|---|
| Series | Predator |
| Model | X27 X1bmiippruzx |
| Part Number | UM.GXXAA.109 |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 26.5" |
|---|---|
| Widescreen | Yes |
| Glare Screen | Anti-glare |
| Panel | QD-OLED |
| Adaptive Sync Technology | FreeSync Premium Pro & G-Sync Compatible |
| Resolution | 3840 x 2160 (4K) |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Response Time | 0.03ms (G to G) |
| Display Colors | 1.07 Billion |
| Monitor Pixel Density | 0.229mm |
| Refresh Rate | 240Hz |
| VESA Certified DisplayHDR | DisplayHDR True Black 400 |
| Curved Surface Screen | Flat Panel |
| Video Ports | 1 x USB-C (DP Alternative) / 2 x DisplayPort 1.4 / 2 x HDMI 2.1 |
|---|---|
| USB Ports | 1 x USB 2.0 Type-B / 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Power Consumption | Normal Operation: <200 Watts Off (power-save): <1 Watts 100 - 240 VAC, 50/60 Hz |
|---|
| Regulatory Approvals | UL, cUL, FCC Class B, CE, TUV/GS, VCCI, RoHS, MPRII |
|---|---|
| Stand Adjustments | Height, Pivot, Swivel, Tilt |
| Built-in Speakers | 2 x 5W |
| Built-in Webcam | No |
| VESA Compatibility - Mountable | 75 x 75mm |
| Dimensions | 16.77"-21.5" x 24.04" x 12.32" |
|---|---|
| Weight | 12.21 lbs. |
| Package Contents | Display Stand Adapter & Power Cord HDMI Cable |
|---|
| First Listed on Newegg | April 30, 2026 |
|---|