Your Browsing History










Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Canon |
|---|---|
| Series | ZR Series |
| Model | ZR200 |
| Type | MiniDV Camcorder |
|---|---|
| Viewfinder | Color EVF |
| LCD | 2.4" 112K TFT |
| Focusing System | TTL autofocus, manual focusing possible |
| Video Light | N/A |
| Minimum Illumination | 2 lx (using the Night mode) |
| Flash | N/A |
| Horizontal Resolution | 525 lines |
| Night Shot | Color Night Mode |
| Image Sensor | 680,000 pixels |
|---|---|
| Still Image Size | 1024 x 768 pixels, 640 x 480 pixels |
| Optical Zoom | 20X |
|---|---|
| Digital Zoom | 400X |
| Filter Diameter | 28mm |
| Recording Media | MiniDV Cassette |
|---|---|
| Memory Card Support | SD / MMC Card |
| Audio Recording | PCM digital sound: 16 bit (48 kHz/2 ch); 12 bit (32 kHz/4 ch) |
| Remote Control | WL-D85 Wireless Controller |
|---|---|
| Connectors | IEEE 1394, USB, AV Ports |
| Power Supply | NB-2LH Battery Pack CA-570 Compact Power Adapter |
|---|
| Features | Turn Your Camcorder Into a Webcam Add Some Dazzle with Digital Effects |
|---|
| Dimensions (WxHxD) & Weight | 2.0 x 3.7 x 5.1" / 15.2 oz |
|---|
| Package Contents | ZR200 Camcorder NB-2LH Battery Pack CA-570 Compact Power Adapter STV-250N Stereo Video Cable WL-D85 Wireless Controller IFC-300PCU USB Cable |
|---|
| First Listed on Newegg | March 25, 2005 |
|---|