Your Browsing History





Make informed decisions with expert advice. Learn More
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | SMC LG-ERICSSON |
|---|---|
| Model | EZNET-16SW |
| Format | Rackmount |
|---|---|
| Standards | IEEE802.3, IEEE802.3u, ISO/IEC 8802-3 |
| Network Management Type | Unmanaged |
| Primary Ports | 16 x RJ45 |
|---|---|
| Primary Port Speed | 10/100Mbps |
| MAC Address Table | 2K |
|---|---|
| Switching Method | Store and Forward |
| VLAN Support | No |
| Jumbo Frames | No |
| Buffer Memory | 768K |
| PoE | No |
|---|---|
| Stackable | No |
| SNMP | No |
| QoS | No |
| LACP | No |
| Layer | 2 |
| Port Mirroring | No |
| Module Support | No |
| Cabling | 10Base-T RJ-45; Category 3,4,5 UTP cable 100Base-tx RJ-45; Category 5 UTP cable |
| LEDs | Power- one Link/Activity - Per port 10/100 - Per port |
| Dimensions | 10.7" x 6.5" x 1.8" |
|---|---|
| Weight | 3.2 lbs. |
| Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
|---|---|
| Humidity | 10% - 90%, Non-condensing |
| Features | 3.2 aggregate bandwidth; speeds up to 200Mbps per port Filtering & forwarding all full-wire speed on all ports Buffered store-and-forward transmission method prevents propagation of bad packets Back pressure and flow control prevent packet loss under heavy load. Sturdy steel construction; rackmountable |
|---|
| Package Contents | EZNET-16SW User Guide Power Cord Rack mount kit |
|---|
| First Listed on Newegg | April 28, 2005 |
|---|