Your Browsing History

| Brand | ASUS |
|---|---|
| Series | VivoTab RT |
| Model | TF600T-B1-GR-CB |
| Color | Amethyst Gray |
| Operating System | Windows 8 RT |
|---|
| CPU Type | NVIDIA Tegra 3 |
|---|---|
| Processor Name | 1.30GHz |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Screen Size | 10.1" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Display Type | Wide XGA |
| Display Features | 10-finger capacitive Touch screen Super IPS+ with OGS touch panel |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Webcam | Front: 2 MP Rear: 8 MP with Flash |
|---|
| GPU/VPU | NVIDIA ULP GeForce |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| SSD | 32GB |
|---|---|
| Card Reader | Micro SD (SDHC) |
| Memory | 2GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR3 1600 |
| WLAN | 802.11b/g/n Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| HDMI | 1 x Micro HDMI |
|---|---|
| Docking Connector | 36pin (for charging and dock connection) |
| Audio Ports | Yes |
| Battery | 2-cell Lithium Ion |
|---|
| Function | Internet Tablet |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | 10.33" x 6.73" x 0.33" |
|---|---|
| Weight | 1.15 lbs. |
| First Listed on Newegg | November 03, 2015 |
|---|