Your Browsing History












| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | IdeaPad Gaming 3 15IHU6 |
| Model | 82K1015EUS |
| Color | Shadow Black |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
| CPU | Intel Core i5-11300H 3.10 GHz |
| Screen | 15.6" 120 Hz IPS |
| Memory | 8 GB DDR4 |
| Storage | 256 GB M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU Boost Clock 1500 / 1740MHz, TGP 90W |
| Video Memory | 4 GB GDDR6 |
| Dimensions (W x D x H) | 14.16" x 9.92" x 0.95" |
| Weight | 4.96 lbs. |
| Other Features | Security Chip: Firmware TPM 2.0 |
| CPU Type | Intel Core i5 11th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-11300H |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Core Name | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | IPS |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Features | IPS 250 nits Anti-glare, 120Hz, 45% NTSC, DC dimmer |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|
| GPU/VPU | GeForce RTX 3050 Laptop GPU |
|---|---|
| Video Memory | 4GB |
| Graphic Type | Dedicated Card |
| SSD | 256GB PCIe |
|---|---|
| HDD | No |
| Storage Spec | Up to two drives, 1x 2.5" HDD + 1x M.2 2242 SSD or 1x M.2 2242/2280 SSD + 1x M.2 2242 SSD 2.5" HDD up to 1TB M.2 2242 SSD up to 512GB M.2 2280 SSD up to 1TB |
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Memory Spec | 8 GB x 1 |
| Memory Slot (Total) | 2 |
| Memory Slot (Available) | 1 |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| LAN | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 |
| Ethernet | 1 x RJ-45 (1Gbps) |
| Audio Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
|---|---|
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2, Nahimic Audio |
| Keyboard | White Backlit, English (US) |
|---|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
| Webcam | 720p with Camera Shutter |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Gaming |
| Usage | Consumer |
| AC Adapter/Charger | 135W Slim Tip (3-pin) |
|---|---|
| Battery | Integrated 45Wh |
| Battery Life | MobileMark 2014: 8 hr |
| Dimensions (W x D x H) | 14.16" x 9.92" x 0.95" |
|---|---|
| Weight | 4.96 lbs. |
| First Listed on Newegg | June 24, 2022 |
|---|