Your Browsing History









| Brand | Microsoft |
|---|---|
| Model | Surface Pro 4 |
| Part Number | WW9-00001 |
| Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|
| CPU Type | Intel Core M3 |
|---|
| Screen Size | 12.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Display Features | PixelSense display Aspect Ratio: 3:2 Touch: 10 point multi-touch |
| Resolution | 2736 x 1824 |
| Front-Facing Camera | 5.0 MP front-facing camera with 1080p HD video |
|---|---|
| Rear Camera | 8.0 MP rear-facing autofocus camera with 1080p HD video |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 515 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Built-in Storage | 128GB SSD |
|---|---|
| Card Reader | Micro SD |
| Memory | 4GB |
|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| USB | Full-size USB 3.0 |
|---|---|
| DisplayPort | Mini DisplayPort |
| Audio | Stereo microphones Stereo speakers with Dolby audio |
|---|
| Battery Life | Up to 9 Hour(s) of video playback |
|---|
| Other Features | Ambient light sensor Accelerometer Gyroscope |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | 11.50" x 7.93" x 0.33" |
|---|---|
| Weight | 1.69 lbs. |
| First Listed on Newegg | August 26, 2016 |
|---|