Your Browsing History






Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | IdeaPad |
| Model | IdeaPad 5 |
| Part Number | 82FE00MEUS |
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 11th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-1135G7 |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Screen Size | 14.0" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| GPU/VPU | Intel Iris Xe Graphics |
|---|---|
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 512GB PCIe |
|---|
| Memory | 16GB |
|---|
| WLAN | Intel® Wi-Fi 6 (2x2/160) Gig+ and Bluetooth 5.1 |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Other port | 2x USB 3.2 1x USB 3.2 Type-C (with Display/ Power Delivery) 1x HDMI Out 1x Media Card Reader 1x Combination Audio Jack |
|---|
| Audio | 2x 2W Speakers with Dolby® Audio |
|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|---|
| Webcam | Integrated 720p Webcam with Privacy Shutter |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Home / Personal |
| Battery | 3Cell 56.5WH Lithium-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Life | Up to 11 Hours Mixed Usage |
| First Listed on Newegg | November 29, 2022 |
|---|