Your Browsing History





Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | IdeaPad Flex 5 16IAU7 |
| Model | 82R80003US |
| Color | Storm Grey |
| Style | Convertible |
| Type | Home / Personal |
| Usage | Consumer |
| Other Features | Grade A, Touch Style Fingerprint Reader |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i7 12th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i7-1255U |
| Number of Cores | 10-core (2P+8E) Processor |
| Core Name | Alder Lake |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Screen Size | 16.0" |
|---|---|
| Touchscreen | 10-point Multi-touch |
| Wide Screen Support | Yes |
| Panel | IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Features | IPS 300nits Glossy, Glass, Touch |
| GPU/VPU | Intel Iris Xe Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 512GB PCIe |
|---|---|
| HDD | No |
| Memory | 16GB |
|---|---|
| Memory Speed | LPDDR4X 4266 |
| Memory Spec | 16 GB onboard |
| Memory Slot (Total) | 0 |
| Memory Slot (Available) | 0 |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
|---|---|
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
|---|---|
| Thunderbolt | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 / Thunderbolt 4 (support data transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort 1.4a) |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b |
| Audio Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Audio | HD Audio with Dolby Audio Stereo Speakers |
|---|
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|---|
| Card Reader | 4-in-1 |
| Webcam | Integrated FHD 1080p Webcam with Privacy Shutter |
| AC Adapter/Charger | 65W Round Tip AC Adapter (3-pin) |
|---|---|
| Battery | Integrated 52.5WHr Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 14.09" x 9.99" x 0.74" |
|---|---|
| Weight | 4.63 lbs. |
| First Listed on Newegg | December 09, 2022 |
|---|