Your Browsing History




Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | ThinkBook |
| Model | 15 IIL |
| Color | Mineral Grey |
| Operating System | Windows 10 Pro |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 10th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-1035G1 |
| Core Name | Ice Lake |
| Number of Cores | Quad-core Processor |
| Screen Size | 15.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Display Type | FHD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Panel | IPS |
| GPU/VPU | Intel UHD Graphics |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 256GB |
|---|
| Memory | 16GB |
|---|---|
| Memory Slot (Total) | 1 |
| Max Memory Supported | 16 GB |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 1 x USB 2.0/1.1 / 1 x USB 3.1 Gen 1 Type-C / 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C / 2 x USB 3.1 Gen 1 |
|---|---|
| Video Port | 1 x HDMI |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Ethernet | 1 x RJ-45 |
| Backlit Keyboard | Backlit |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Home / Personal / Work / Business |
| Dimensions (W x D x H) | 14.37" x 9.65" x 0.74" |
|---|---|
| Weight | 6.5 lbs |
| First Listed on Newegg | December 27, 2022 |
|---|