Your Browsing History


Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | HP |
|---|---|
| Series | EliteBook |
| Model | 840 G3 |
| Other Features | Refurbished by Microsoft Authorized Refurbisher (MAR) - Grade A |
|---|
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
|---|
| CPU Type | Intel Core i5 6th Gen |
|---|---|
| Processor Name | Intel Core i5-6300U |
| Core Name | Skylake |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| CPU L3 Cache | 3 MB |
| Screen Size | 14.0" |
|---|---|
| Touchscreen | Non-Touch Screen |
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Display Features | LED-backlight HD SVA Anti-glare Display |
| GPU/VPU | Intel HD Graphics 520 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 256GB |
|---|
| Memory | 16GB |
|---|---|
| Memory Speed | DDR4 2133 |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| LAN | Intel Ethernet Connection I219 |
|---|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Audio | Audio by Bang & Olufsen (Integrated premium speakers) |
|---|
| Keyboard | Spill-resistant keyboard with drain |
|---|---|
| Backlit Keyboard | Non-backlit |
| Webcam | Integrated 720p HD webcam |
| Style | Standard |
|---|---|
| Type | Work / Business |
| Usage | Business |
| First Listed on Newegg | February 24, 2023 |
|---|