Your Browsing History















Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | 500e Chromebook |
| Color | Black |
| Operating System | Chrome OS |
|---|
| CPU Type | Intel Celeron |
|---|---|
| Processor Name | 1.10 GHz |
| Screen Size | 11.6" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Resolution | 1366 x 768 |
| GPU/VPU | HD Graphics 500 |
|---|---|
| Graphic Type | Integrated Card |
| Memory | 8GB |
|---|
| WLAN | IEEE 802.11ac |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
|---|
| Type | N/A |
|---|
| Battery | 3-cell Lithium Ion |
|---|
| Weight | 2.98 lb |
|---|
| First Listed on Newegg | June 16, 2018 |
|---|