Your Browsing History









| Brand | HP |
|---|---|
| Series | Pavilion |
| Model | P2-1113W |
| Type | Student / Home Office |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Consumer |
| Processor | AMD Dual Core E-300 1.3GHz |
| Processor Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| Cache Per Processor | 2 x 512 KB L2 Cache |
| Memory | 4GB DDR3 1333 |
| Storage | 500GB SATA 7200RPM |
| Optical Drive | DVDRW |
| Graphics | AMD Radeon HD 6310 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 65W |
| Operating System | Windows 8 64-Bit |
| CPU Type | AMD Dual-Core Processor |
|---|---|
| CPU Name | AMD E-300 |
| CPU Main Features | 64 bit Dual Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon HD 6310 |
|---|---|
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 4GB DDR3 |
|---|---|
| Memory Speed | DDR3 1333 |
| Memory Slot (Total) | 2 |
| HDD | 500GB |
|---|---|
| HDD Interface | SATA |
| HDD RPM | 7200rpm |
| Optical Drive Type | DVD±RW |
|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|
| Front USB | 2 |
|---|---|
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 VGA, 1 DVI |
|---|---|
| Rear USB | 4 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| First Listed on Newegg | February 17, 2014 |
|---|