Your Browsing History









Make informed decisions with expert advice. Learn More
| Brand | Deepcool |
|---|---|
| Model | GAMMAXX 300R |
| Type | Fan only |
|---|---|
| Fan Size | 120mm |
| CPU Socket Compatibility | Intel LGA 1156 / 1155 / 1151 / 1150 / 775 AMD AM4 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 / FM2+ / FM2 / FM1 NOTE: Manuals for AM4, please refer to FM2+ / FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 |
| Bearing Type | Hydro |
| RPM | 900 +/- 150 to 1600 +/- 10% RPM |
| Air Flow | 40 CFM |
| Noise Level | 17.8 - 21.0 dB(A) |
| LED | Red |
| Fan Dimensions | Diameter 120.00 x 25.00 mm |
|---|---|
| Heatsink Dimensions | 121.00 x 77.00 x 135.50 mm |
| Weight | 440g |
| Features | AMD AM4 Ready (NOTE: For manuals, please refer to FM2+ / FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2) Equipped with multiple clips to support Intel LGA1366 / 1156 / 1155 / 1151 / 1150 / 775 and AMD AM4 / FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 / K8 3 sintered powder heatpipes directly touch the CPU surface and conduct heat from the processor quickly to protect it from overheating 120 x 25mm fan with PWM function offers a perfect balance between airflow and noise Semi-transparent fan with red LED, modding looking Easy installation without moving the motherboard High cooling performance up to 130W solution |
|---|
| First Listed on Newegg | June 13, 2017 |
|---|