Search Results: "AMD RX 7900 XT"
Components & Storage
Did You Find It?
Save this search
In Stock
ON
OFF
Sold by Newegg
ON
OFF
New
Combo Deals Only
Department
Any Category
GPUs / Video Graphics Cards
AMD Motherboards
Chargers & Cables
Data Converters
DisplayPort Cables
DIY Cooling
Hub
Other Adapters & Gender Changers
Security Locks & Accessories
USB Cables
Video Card Accessories
Show More
Brands
Sapphire Tech
GIGABYTE
PowerColor
ASUS
Generic Brand
ASRock
YESTON
wusu
EVESKY
DIXSG
Club3D
MSI
Universal
DIVI
XFX
Bykski
JAENFONG
PNY Technologies, Inc.
NShi
Vszerda
Aomoproing
JVFYI
Show More
Price
to
GPU
Radeon RX 7000 Series
Radeon RX 7900 XTX
Radeon RX 7900 XT
Radeon RX 7900 GRE
Radeon RX 7800 XT
Radeon RX 7700 XT
GeForce GTX 700/600 series
GeForce GTX 780
GeForce series
GeForce 7950GT
Radeon HD series
Radeon HD 7970 GHz Edition
Radeon HD 7970
Radeon HD 7950
Chipset Manufacturer
NVIDIA
AMD
Memory Size
24GB
20GB
16GB
12GB
6GB
3GB
512MB
Cooler
Single Fan
Double Fans
Triple Fans
With Fan
Air Cooler
Max GPU Length
Over 290mm
353 mm
345 mm
344 mm
341 mm
338 mm
335 mm
332 mm
331 mm
330 mm
329 mm
325 mm
320 mm
313 mm
312 mm
305 mm
303 mm
302 mm
290 to 246mm
287 mm
281 mm
280 mm
276 mm
269 mm
266 mm
Form Factor
ATX
Interface
PCI-E 4.0
PCI Express 4.0
PCI Express 4.0 x8
PCI Express 4.0 x16
PCI-E 3.0
PCI Express 3.0
PCI Express 3.0 x16
PCI-E
PCI Express x16
Memory Interface
384-Bit
320-Bit
256-Bit
192-Bit
128-Bit
DisplayPort
DisplayPort 2.1
2 x DisplayPort 2.1
3 x DisplayPort 2.1
DisplayPort 1.4
3 x DisplayPort 1.4
DisplayPort
1 x DisplayPort
2 x DisplayPort
Mini DisplayPort
2 x Mini DisplayPort
HDMI
HDMI 2.1
1 x HDMI 2.1
1 x HDMI 2.1a
2 x HDMI 2.1
HDMI 1.0
1 x HDMI
2 x HDMI
3 x HDMI
Slot Width
2 Slot
2 Slots
2.5 Slots
2.7 Slots
2.8 Slots
3 Slot
3 Slots
3.63 Slots
4 Slot
4 Slots
Recommended PSU Wattage
501W - 750W
600W
700W
751W - 1000W
750W
800W
850W
1000W
Virtual Reality Ready
Yes
Core Clock
Up to 1000 MHz
850 MHz
900 MHz
925 MHz
1000 MHz
1001 MHz - 1500 MHz
1050 MHz
1500 MHz
1501 MHz - 2000 MHz
1775 MHz
1855 MHz
Memory Type
GDDR6X
GDDR6
GDDR5
DDR5
DirectX
DirectX 12 Ultimate
DirectX 12
DirectX 11
DirectX 9
Max Resolution
7680 x 4320
4096 x 2160 (DisplayPort)
2560 x 1600
DVI
1 x DVI
2 x DVI
2 x DVI (1 Single Link, 1 Dual Link)
Multi-Monitor Support
4
CUDA Cores
RTX 20 Series
3072 Cores
2304 Cores
Boost Clock
2001 MHz - 2500 MHz
2500 MHz
Above 2500 MHz
2525 MHz
2535 MHz
2565 MHz
2615 MHz