Search Results: "rx 7600 xt"
GPUs / Video Graphics Cards
Did You Find It?
Save this search
Power Search
Sold by Newegg
ON
OFF
New
ON
OFF
Combo Deals Only
Brands
ASRock
Sapphire Tech
GIGABYTE
XFX
PowerColor
ASUS
MSI
ZOTAC
YESTON
PNY Technologies, Inc.
Acer America
Show More
Price
to
Show More
GPU
Radeon RX 7000 Series
Radeon RX 7900 XTX
Radeon RX 7900 XT
Radeon RX 7800 XT
Radeon RX 7600 XT
Radeon RX 7600
Radeon RX 6000 Series
Radeon RX 5700
GeForce GTX 700/600 series
GeForce GTX 760
GeForce series
GeForce 7600GT
Chipset Manufacturer
NVIDIA
AMD
Memory Size
24GB
20GB
16GB
12GB
8GB
4GB
2GB
256MB
Cooler
Single Fan
Double Fans
Triple Fans
Max GPU Length
Over 290mm
341 mm
333 mm
332 mm
330 mm
329 mm
328 mm
326 mm
325 mm
324 mm
320 mm
318 mm
305 mm
304 mm
303 mm
302 mm
300 mm
297 mm
296 mm
291 mm
290 to 246mm
290 mm
287 mm
286 mm
282 mm
281 mm
280 mm
276 mm
272 mm
269 mm
267 mm
266 mm
265 mm
245 to 201mm
245 mm
240 mm
234 mm
232 mm
227 mm
Form Factor
ATX
Plug-in Card
Interface
PCI-E 4.0
PCI Express 4.0
PCI Express 4.0 x8
PCI Express 4.0 x16
PCI-E 3.0
PCI Express 3.0
PCI Express 3.0 x16
PCI-E
PCI Express x16
Sold by
Newegg
Memory Interface
384-Bit
320-Bit
256-Bit
192-Bit
128-Bit
DisplayPort
DisplayPort 2.1
2 x DisplayPort 2.1
3 x DisplayPort 2.1
DisplayPort 1.4
2 x DisplayPort 1.4a
3 x DisplayPort 1.4
3 x DisplayPort 1.4a
4 x DisplayPort 1.4
DisplayPort 1.2/1.1
1 x DisplayPort 1.2
DisplayPort
1 x DisplayPort
2 x DisplayPort
HDMI
HDMI 2.1
1 x HDMI 2.1
2 x HDMI 2.1
HDMI 2.0
1 x HDMI 2.0
1 x HDMI 2.0b
2 x HDMI 2.0b
HDMI 1.0
1 x HDMI
2 x HDMI
3 x HDMI
Slot Width
2 Slot
2 Slots
2.2 Slots
2.25 Slots
2.4 Slots
2.5 Slots
2.7 Slots
2.75 Slots
2.8 Slots
2.9 Slots
3 Slot
3 Slots
Recommended PSU Wattage
Less than 500W
500W
501W - 750W
550W
600W
650W
700W
751W - 1000W
750W
800W
850W
1000W
Virtual Reality Ready
Yes
Core Clock
Up to 1000 MHz
560 MHz
580 MHz
993 MHz
1001 MHz - 1500 MHz
1006 MHz
1500 MHz
1501 MHz - 2000 MHz
1565 MHz
1605 MHz
1630 MHz
1650 MHz
1670 MHz
1690 MHz
1730 MHz
1770 MHz
1810 MHz
1840 MHz
1875 MHz
2001 MHz - 2500 MHz
2324 MHz
Memory Type
GDDR6X
GDDR6
GDDR5
GDDR3
DDR5
DirectX
DirectX 12 Ultimate
DirectX 12
DirectX 11.1
DirectX 11
DirectX 9
Max Resolution
7680 x 4320
4096 x 2160 (DisplayPort)
2560 x 1600
DVI
2 x DVI
Multi-Monitor Support
4
CUDA Cores
GTX Series
1152 Cores
Boost Clock
1501 MHz - 2000 MHz
1750 MHz
1905 MHz
1925 MHz
1945 MHz
1980 MHz
2001 MHz - 2500 MHz
2010 MHz
2035 MHz
2040 MHz
2285 MHz
2310 MHz
2365 MHz
2475 MHz
2500 MHz
Above 2500 MHz
2520 MHz
2565 MHz
2615 MHz
2623 MHz
2635 MHz