    Ubiquiti 24V PoE Adapter | POE-24-12W
    • Output voltage: 24V DC @ 0.5A
    • Rated voltage: 100-240V AC @ 50/60Hz
    • Input current: 0.3A @ 120V AC, 0.2A @ 240V AC
    • Inrush current: <30A peak @ 120V AC, <60A peak @ 230V AC
    Overview
    Specs
    Reviews (7)
    See all Q & A
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    Ubiquiti
    Power over Ethernet Adapters
    PoE Adapters power Ubiquiti® products that support passive PoE.
    Device Protection
    Convenient Wall-Mounting
    The 24V, 0.5A models, POE-24-12W and POE-24-12W-G, are wall-mountable using the optional wall-mount brackets.
    Seamless airGateway™ Compatibility
    The 15V, 0.8A and 24V, 0.5A models, POE-15-12W, POE-24-12W and POE-24-12W-G, work with the airGateway™ to bridge airMAX® connections to Wi-Fi at customer locations.
    Model Comparison
    Ubiquiti Ubiquiti Ubiquiti Ubiquiti Ubiquiti
    POE-15-12W POE-24-12W POE-24-12W-G POE-24-24W POE-24-24W-G
    Output Voltage 15VDC @ 0.8A 24VDC @ 0.5A 24VDC @ 0.5A 24VDC @ 1.0A 24VDC @ 1.0A