    Ubiquiti 24W PoE Adapter with Surge and Clamping Protection Peak Pulse Current Maximum Surge Discharge (POE-48-24W)
    • PoE Switch
    • Surge Protection
    • Clamping Protection
    • Maximum Surge Discharge
    • Peak Pulse Current
    • AC Cable with Earth Ground
    Overview
    Specs
    Reviews (4)
    See all Q & A
    avatar
    Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
    Ubiquiti
    Power over Ethernet Adapters
    PoE Adapters power Ubiquiti® products that support passive PoE.
    Device Protection
    Ubiquiti
    Convenient Wall-Mounting
    The 24V, 0.5A models, POE-24-12W and POE-24-12W-G, are wall-mountable using the optional wall-mount brackets.
    Ubiquiti Ubiquiti
    Seamless airGateway™ Compatibility
    The 15V, 0.8A and 24V, 0.5A models, POE-15-12W, POE-24-12W and POE-24-12W-G, work with the airGateway™ to bridge airMAX® connections to Wi-Fi at customer locations.
    Model Comparison
    Ubiquiti Ubiquiti Ubiquiti Ubiquiti
    Output Voltage 15VDC @ 0.8A 24VDC @ 0.5A 24VDC @ 0.5A 24VDC @ 1.0A
    Gigabit LAN Port No No Yes No
    POE-24-24W-G POE-48-24W POE-48-24W-G POE-50-60W
    Output Voltage 24VDC @ 1.0A 48VDC @ 0.5A 48VDC @ 0.5A 50VDC @ 1.2A
    Gigabit LAN Port Yes No Yes Yes
    Ubiquiti 48V-24W PoE Adapter
    Brand New
    Includes One Year Limited WarrantyProduct # POE-48-24W
    The Ubiquiti 48V 24W PoE Adapter is highly reliable and provide surge protection, earth grounding, clamping protection, maximum surge discharge and protection against electrostatic discharge events when used with Ubiquiti TOUGHCable™. The adapter can mount on the wall with help of optional wall-mount brackets. This adapter works with the airGateway™ to bridge airMAX® connections to Wi-Fi at customer locations.
    48V 24W PoE Adapter Features: