Learn more about the STARTECH DK30C2DAGPD
Model
Brand
StarTech.com
Model
DK30C2DAGPD
Details
Color
Black
Compatibility
OS Compatibility: Windows 7, 8, 8.1, 10
Ports Spec
1 x USB Type-C (24 pin) USB 3.0 Male 1 x USB-C (24 pin) USB Power Delivery only Female 2 x 20 pin DisplayPort Female 1 x RJ-45 Female 1 x USB Type-A (9 pin) USB 3.0 Female 1 x USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Female
Dimensions & Weight
Dimension
0.70" x 2.40" x 4.70"
Weight
7.10 oz.
Features
Features
Powers the adapter and your laptop with 100W Power Delivery 3.0 (85W laptop charging) using a USBC power adapter
USB Type-C to dual DisplayPort adapter with flexible video output: dual 4K 30Hz or dual 2K 60Hz or single 4K 60Hz