Your Browsing History




Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Rosewill |
|---|---|
| Model | RMS-A650 |
| Name | TV/Plasma tilt wall mount |
| Mount Style | Wall |
|---|---|
| Color | Black |
| Movable | Pivot upwards & downwards: 26 degrees |
| TV Size Capacity | 30" - 70" |
| TV Weight Capacity | Max. load 176 lbs. |
| Feature | Easy to install (with animation user instruction) Fits most large flat panel plasma and LCD TVs Adjustable screw position for TV backside mount Include different size screws for your TV hole Solid steel construction Note: Please install on the solid wall over 50mm Compatibility: TV backside horizontal screw range: 4~69cm(2"~27") TV backside vertical screw range: 6~50cm(2"~19") |
|---|
| Height | 12.6" |
|---|---|
| Width | 31.1" |
| Depth | 7.7" |
| First Listed on Newegg | March 12, 2007 |
|---|