Your Browsing History



Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Rosewill |
|---|---|
| Model | RMS-A660 |
| Name | Flush wall mount for large screen TV |
| Mount Style | Wall |
|---|---|
| Movable | TV backside horizontal screw range: 2" - 27" TV backside vertical screw range: 2" - 19" |
| TV Size Capacity | 30" - 60" |
| TV Weight Capacity | Max. load 176 lbs. |
| Feature | Easy to install ( with animation user instruction) Fits most large flat panel plasma and LCD TVs Adjustable screw position for TV backside mount Include different size screws for your TV hole Solid steel construction Note: Please install on the solid wall over 50mm |
|---|
| Height | 31.11" |
|---|---|
| Width | 12.60" |
| Depth | 7.68" |
| First Listed on Newegg | March 12, 2007 |
|---|