Your Browsing History


Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | 300e Chromebook 2nd Gen |
| Model | 81MB001UCF |
| Color | Black |
| CPU Type | Intel Celeron |
|---|---|
| Processor Name | Intel Celeron N4020 |
| Number of Cores | Dual-core Processor |
| Turbo Frequency | Up to 2.80 GHz |
| Screen Size | 11.6" |
|---|---|
| Touchscreen | 10-point Multi-touch |
| Wide Screen Support | Yes |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Display Features | IPS 250 nits Anti-glare |
| Operating System | Chrome OS |
|---|
| GPU/VPU | Intel UHD Graphics 600 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Graphic Type | Integrated Card |
| SSD | 32 GB eMMC |
|---|
| Memory | 4GB |
|---|---|
| Memory Speed | LPDDR4 2400 MHz |
| Memory Spec | 4 GB onboard |
| Memory Slot (Available) | 0 |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| USB | 2 x USB-C 3.1 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort) 2 x USB 3.1 Gen 1 |
|---|---|
| Audio Ports | 1 x headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Maxim MAX98357A Dialog DA7219 codec |
|---|---|
| Speaker | Stereo speakers, 2W x 2 |
| Keyboard | French / English |
|---|---|
| Webcam | 720p + World Facing 5.0MP |
| AC Adapter/Charger | 45W USB-C |
|---|---|
| Battery | Integrated 42Wh |
| Battery Life | Google power load test: 10 hr |
| Card Reader | Micro SD |
|---|---|
| Style | Standard |
| Type | Everyday Value |
| Usage | Consumer |
| Dimensions (W x D x H) | 11.42" x 8.03" x 0.80" |
|---|---|
| Weight | 2.89 lbs. |
| First Listed on Newegg | May 11, 2026 |
|---|