Your Browsing History








Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | Tab P12 Pro |
| Model | ZAAX0000US |
| Color | Storm Grey |
| Operating System | Android 11 |
|---|
| CPU Type | Qualcomm Snapdragon 870 |
|---|---|
| Processor Name | 3.20GHz |
| Number of Cores | 8-core Processor |
| CPU Support | 8x Kryo 585 @ 3.2GHz |
| Screen Size | 12.6" |
|---|---|
| Touchscreen | 10-point Multi-touch |
| Display Type | WQXGA |
| Panel | AMOLED |
| Display Features | 400nits Glossy, Corning Gorilla Glass 5, 107% NTSC, HDR 10+, AF (anti-fingerprint), Dolby Vision, Touch |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Front-Facing Camera | Front 8.0MP + ToF Sensor |
|---|---|
| Rear Camera | Rear 13.0MP (Wide) + 5.0MP (Ultrawide) |
| GPU/VPU | Adreno 650 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Built-in Storage | 256GB UFS 3.1 |
|---|---|
| Card Reader | MicroSD card, supports FAT32 file up to 1TB, exFAT file up to 1TB |
| Memory | 8GB LPDDR5 |
|---|---|
| Memory Spec | 8 GB onboard |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| USB | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort 1.4) |
|---|---|
| Docking Connector | 1 x pogo pin connector (4-point) |
| Audio | 4 side JBL (SLS, super linear speaker) speakers with quad audio channels. 1.5W x 4, Qualcomm WCD9385 codec. Deep learning algorithm and Acoustic Echo Cancellation (NS and AEC), Lenovo Premium Audio (LPA) design and tuning, optimized with Dolby Atmos |
|---|
| Battery | Integrated 10000mAh (Min.) / 10200mAh (Typ.) Charging Time: Less than 3 hr to fully charged |
|---|---|
| Battery Life | Standby time: 4.7 wks Online video playback time: 14.6 hr Talk time: 15 hr (WWAN model) Browsing time: 10.7 hr Music playtime: 15 hr |
| Other Features | Sensors: Accelerometer (G) sensor Ambient light sensor (ALS) e-Compass Gyroscope sensor Hall sensor ToF proximity sensor Fingerprint Reader: Touch Style |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | 11.24" x 7.26" x 0.22" |
|---|---|
| Weight | 1.24 lbs. |
| Package Content | Lenovo Precision Pen 3 |
|---|
| First Listed on Newegg | May 11, 2022 |
|---|