Your Browsing History






Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | Idea Tab |
| Model | ZAFR0488CA |
| Part Number | ZAFR0488CA |
| Release Year | 2025 |
| Color | Luna Grey |
| Operating System | Android 15 |
|---|
| CPU Type | MediaTek |
|---|---|
| Processor Name | MediaTek Dimensity 6300 |
| Number of Cores | 8-core Processor |
| Screen Size | 11.0" |
|---|---|
| Touchscreen | 10-point Multi-touch |
| Panel | IPS |
| Display Features | 2.5K IPS 500nits Anti-fingerprint, 90Hz, Touch |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Front-Facing Camera | 5 MP |
|---|---|
| Rear Camera | 8 MP |
| GPU/VPU | Mali G57 MC2 |
|---|---|
| Video Memory | Shared system memory |
| Built-in Storage | 128GB UFS 2.2 |
|---|---|
| Card Reader | microSD card, supports up to 2TB (exFAT) |
| Memory | 4GB |
|---|---|
| Memory Spec | Soldered 4GB LPDDR4X |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| USB | 1 x USB-C (Hi-Speed USB / USB 2.0), with charging |
|---|---|
| Audio Ports | 1 x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm) |
| Audio | 4 speakers, optimized with Dolby Atmos |
|---|
| AC Adapter/Charger | 10V / 2A (20W) |
|---|---|
| Battery | 7040mAh (Typical) |
| Dimensions (W x D x H) | 10.02" x 6.54" x 0.28" |
|---|---|
| Weight | 1.06 lbs. |
| Contains Embedded Battery | Yes |
|---|
| First Listed on Newegg | May 21, 2026 |
|---|