Your Browsing History





Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | Idea Tab Plus |
| Part Number | ZAG70919CA |
| Release Year | 2025 |
| Color | Luna Grey |
| Operating System | Android 15 |
|---|
| CPU Type | MediaTek |
|---|---|
| Processor Name | MediaTek Dimensity 6400 |
| Number of Cores | 8-core Processor |
| Screen Size | 12.1" |
|---|---|
| Touchscreen | Touch Screen |
| Panel | IPS |
| Display Features | 2.5K IPS 600nits (typical) / 800nits (HBM), 96% DCI-P3, 90Hz, Touch |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Webcam | Yes |
|---|---|
| Front-Facing Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 13 MP |
| GPU/VPU | Arm Mali-G57 MC2 GPU |
|---|
| Built-in Storage | 128GB UFS 2.2 |
|---|---|
| Card Reader | microSD card, supports up to 2TB (exFAT) |
| Memory | 8GB LPDDR4X |
|---|---|
| Memory Spec | 8 GB onboard |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| USB | 1 x USB-C (Hi-Speed USB / USB 2.0), with charging |
|---|---|
| Docking Connector | 1 |
| Audio | 4 speakers, optimized with Dolby Atmos |
|---|
| Touchpad | 10-point Multi-touch |
|---|
| AC Adapter/Charger | No Power Adapter |
|---|---|
| Battery | 10200mAh (Typical) |
| Service | Wi-Fi |
|---|
| Dimensions (W x D x H) | 10.98" x 7.13" x 0.25" |
|---|---|
| Weight | 1.17 lbs. |
| Contains Embedded Battery | Yes |
|---|
| First Listed on Newegg | May 21, 2026 |
|---|