  • 2TB (Blue)
  • 2TB (Purple)
  • 1TB (Blue)
  • 1TB (Purple)
  • USB 3.0, Advanced three-stage shock protection system
  • Easy-grip, slip-resistant outer shell
  • Quick Reconnect Button -re-enable safely removed USB hard drive without unplug and reinsert
🔥Don't forget your OS, we have Windows 11 OEM, Download and USB versions available
Specs
Reviews (9)
See all Q & A
avatar
Any questions? Our AI beta will help you find out quickly.
Learn more about the Transcend TS1TSJ25H3B
Model
Brand Transcend
Series StoreJet 25H3
Model TS1TSJ25H3B
Performance
Color Blue
Interface USB 3.0
Capacity 1TB
Features
Features Military-grade shock resistance*
Fully Compliant with the Hi-Speed USB 2.0 specification
Advanced 3-stage shock protection system
Durable anti-shock rubber outer case
Advanced internal hard drive suspension system
One Touch Auto-Backup button
256-bit AES file & folder encryption**
Exclusive Transcend Elite data management software
** Transcend Elite software is required to use this feature.
- Microsoft Windows XP
- Microsoft Windows Vista
- Microsoft Windows 7
- Microsoft Windows 8
- Microsoft Windows 8.1
- Mac OS 10.7 or later
- Linux Kernel 2.6.31 or later
Dimensions & Weight
Form Factor 2.5"
Dimensions 0.76" x 5.27" x 3.23"