Cooler Master Real Power Pro RS-850-EMBAD1-US 850 W ATX12V / EPS12V SLI Certified CrossFire Ready 80 PLUS Certified Active PFC Power Supply
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(83)
With six 12V rails, this PSU powers my 2 8800GTX in SLI fantastically. The PSU is silent in 2D mode and very quiet in 3D mode. It is also a standard size PSU so will fit in all ATX cases. The unit is very nice looking, giving it a very high quality look.
No separate on/off switch on the
back of the PSU.
I'm very happy with this PSU. I replaced a PC P&C first generation 1KW that only had 2 PCIE connectors and was pretty loud, I also couldn't get it stable with 8800GTX SLI using the adapters for the other connectors. I'm glad it wasn't stable though, because 2 8800GTX's with that PSU made it extremely loud at all times, even in 2D mode.
With the cooler master, I can hear my CPU fan spin up, my hard drive work, etc, this PSU is very quiet and very stable. Also, there is no buzzing or other wierd noises from the PSU. The one I got from Newegg.com was marked Rev 2. The PSU comes in a very nice box with very good foam padding to protect it during shipping. This is good since Newegg.com just puts it in a box with peanut foam pieces.
i guess the only pro i can say is that it has TONS of connections of things and nice long wires.
had the same cold boot problem as others. except without the ability to boot at all. had gotten one and RMA'd it, now its time for a refund.
on the coolermaster forums, one of the employees said they found a problem with the +3v rails where they would drop to 2v at bootup and cause the pc to not boot, they also said newer PSUs would have a solution. my guess is that newegg's supply of them is still the older ones.
this power supply is BIG, more then an inch longer then standard power supplies. it has tons of wires and they are long. i even had some trouble getting it in my server tower case. so i wouldn't recommend anybody with a mid tower to get this.
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's Replacement Only Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.coolermaster.com/us/en-us/
Support Phone: 909-673-9880
Support Email: EndUserRMA@coolermaster.com
Features & Details
- ATX12V / EPS12V
- 80 PLUS Certified
- 100 - 240 V 50/60 Hz
- +3.3V@25A,+5V@30A,+12V1@18A,+12V2@18A,+12V3@18A,+12V4@18A,+12V5@18A,+12V6@18A, -12V@0.8A,+5VSB@3.5A
Specifications
| Brand | Cooler Master |
|---|---|
| Series | Real Power Pro |
| Model | RS-850-EMBAD1-US |
| Type | ATX12V / EPS12V |
|---|---|
| Maximum Power | 850 W |
| Fans | 1 |
| PFC | Active |
| Main Connector | 20+4Pin |
| +12V Rails | 6 |
| PCI-Express Connector | 4 x 6-Pin |
| SLI | SLI Certified |
| CrossFire | CrossFire Ready |
| Modular | No |
| Power Good Signal | 100-500ms |
| Hold-up Time | 17ms min. |
| Efficiency | >85% Typically |
| Energy-Efficient | 80 PLUS Certified |
| Over Voltage Protection | Yes |
| Input Voltage | 100 - 240 V |
| Input Frequency Range | 50/60 Hz |
| Input Current | 12A@ 115 Vac / 6.3A@ 230 Vac |
| Output | +3.3V@25A,+5V@30A,+12V1@18A,+12V2@18A,+12V3@18A,+12V4@18A,+12V5@18A,+12V6@18A, -12V@0.8A,+5VSB@3.5A |
| MTBF | >100,000 Hours |
| Approvals | CE, cUL, TUV, NEMKO, BSMI, FCC |
| Features | World’s first six +12V rails for better power distribution in Quad-SLI and 2 ways server system Four 6 pin PCI-E connectors offer great future upgrade ability Compliance with the newest Intel standard ATX 12V V 2.2 Compliance with the newest SSI standard EPS 12V V2.91 Ultra-silent operation with intelligent 135mm fan speed control (< 16dBA) Eco-design for energy and money saving by Active PFC.(>0.99)/high efficiency(>85%) Multiple protection design (Over-Voltage, Under-Voltage, Over-Temperature, Over-Current, Over-Loading, and Short circuit protection) |
|---|
| First Listed on Newegg | November 09, 2006 |
|---|