Cooler Master UCP RS900-AAAAA3 900 W ATX12V / EPS12V SLI Certified CrossFire Ready 80 PLUS SILVER Certified Power Supply
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(71)
Great amounts of power (of course)
It is a good size power supply that will require a good size case to support it and its many cables.
I probably could have done some more research on finding a power supply that would fit better and still have the amount of power i wanted, but it is possible to fit it into a smaller than average case.
It looks like a very solid power supply with all the options you need.
Now the bad part!!! for some crazy reason this power supply will not work with the x58 evga mother board... after many long nights tracking down the problem only to find out this power supply was the issue. So please do not buy this unit if you are going to use it with the this new mother board!!!
None
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's 30-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.coolermaster.com/us/en-us/
Support Phone: 1-888-624-5099
Support Email: customersupport@coolermaster.com
Features & Details
- ATX12V / EPS12V
- 80 PLUS SILVER Certified
- 100 - 240 V 50/60 Hz
- +3.3V@25A,+5V@25A,+12V1@25A,+12V2@20A,+12V3@22A,+12V4@22A,-12V@0.5A,+5VSB@4.0A
Specifications
| Brand | Cooler Master |
|---|---|
| Series | UCP |
| Model | RS900-AAAAA3 |
| Type | ATX12V / EPS12V |
|---|---|
| Maximum Power | 900 W |
| Fans | 1 |
| Main Connector | 24Pin |
| +12V Rails | 4 |
| PCI-Express Connector | 4 x 6-Pin, 2 x 8-Pin |
| SATA Power Connector | 9 |
| SLI | SLI Certified |
| CrossFire | CrossFire Ready |
| Modular | No |
| Power Good Signal | 100-500ms |
| Hold-up Time | 17ms min. |
| Energy-Efficient | 80 PLUS SILVER Certified |
| Over Voltage Protection | Yes |
| Overload Protection | Yes |
| Input Voltage | 100 - 240 V |
| Input Frequency Range | 50/60 Hz |
| Input Current | 12 - 6.3A |
| Output | +3.3V@25A,+5V@25A,+12V1@25A,+12V2@20A,+12V3@22A,+12V4@22A,-12V@0.5A,+5VSB@4.0A |
| MTBF | >100,000 Hours |
| Approvals | NEMKO, TUV, CE, GOST, C-tick, UL, FCC |
| Connectors | 1 x Main connector (24Pin) 2 x 12V(4+4Pin) 5 x Peripheral 9 x SATA 1 x Floppy 2 x PCI-E 8 Pin 4 x PCI-E 6 Pin |
| First Listed on Newegg | August 21, 2008 |
|---|