UMX3 Micro-ATX mATX/ITX Computer Case Aluminum Tempered Glass Desktop Chassis (Window version)
- $187.60
- Free Shipping from Hong Kong
Sold and Shipped by Corn Electronics
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Seller
right14,695 Reviews (81% Positive)
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 90 days
This item is covered by Corn Electronics Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- Model:UMX3 (Window version)
- Color:Silver
- Dimension: 188 mm(W)×358 mm(D)×365 mm(H)
- Material: Body : Built with 2.0mm Aluminium Magnesium alloy; Internal Structure: 1.0+1.2 mm SGCC steel plate+ all black coating processing
- Motherboard: MATX,ITX
- Drive Bay: 1×3.5",3×2.5" Or 4×2.5"
- Cooling system: Top :1×140 mm fan (built-in)(140mm radiator can be installed ); Back:1×120 mm fan (built-in) (120mm radiator can be installed )
- Fan Speed Control: Specialized fan speed control switch
- CPU Cooler: Not higher than 163 mm
- Display Card: Not longer than 320 mm
- Front I/O Port: USB 3.0×2,USB 2.0×2,Audio×1,MIC×1
- Expansion Slot: 4
- Power Supply: PSII (Modular or non-modular PSU which is shorter than 160mm)
- Weight: Net 5.45Kg/Gross 7.05Kg
Specifications
| Brand | Jonsbo |
|---|---|
| Model | UMX3-PLUS(Window version) |
| Type | Micro ATX / Mini-ITX |
|---|---|
| Color | Silver |
| With Power Supply | No |
| Power Supply Mounted | Top |
| Motherboard Compatibility | Micro ATX / ITX |
| Side Panel | with Side Window |
| External 5.25" Drive Bays | 1 × 3.5", 3 × 2.5" Or 4 × 2.5" |
|---|---|
| Expansion Slots | 4 |
| Front Ports | USB 3.0×2,USB 2.0×2,Audio×1,MIC×1 |
|---|
| Fan Options | 1×140 mm fan (built-in)(140mm radiator can be installed ); Back:1×120 mm fan (built-in) (120mm radiator can be installed ) |
|---|
| Max GPU Length | 320mm |
|---|---|
| Max CPU Cooler Height | 163mm |
| Max PSU Length | PSII (Modular or non-modular PSU which is shorter than 160mm) |
| First Listed on Newegg | April 13, 2021 |
|---|