Corsair Force MP510 M.2 2280 960GB PCI-Express 3.0 x4, NVMe 1.3 3D TLC Internal Solid State Drive (SSD) CSSD-F960GBMP510B
- $199.00
- Free Shipping from Taiwan
Sold and Shipped by MengYuanDianZi
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Seller
right6 Reviews (100% Positive)
Reviews(501)
+ Easy installation
+ Fast Speeds
+ Black PCB to match my dark color scheme
- None so far
Installation was a breeze. You just need to use the supplied screws (and mounting screws) provided with your motherboard/system to install this drive. Windows installer detected the blank drive and was able to install without problems. The black PCB and Corsair product label matched my system’s dark/black color scheme very well and blended in nicely.
This drive replaced my SATA3 SSD as an operating system drive and the speed is noticeable especially when loading programs. Productivity programs such as Word, Excel and others loaded noticeably faster compared to the previous drive. Boot times were also extremely fast when compared to previous drive but only by a second or two.
When benchmarking the drive with CRYSTALMARK it met max sequential read and write speeds that were documented on the product page.
It wasn't listed in any provided documentation with this drive but when considering purchasing this drive please keep in mind that to take advantage of the speed of this drive make sure your motherboard/system can support the 4x that it can use. My ASUS STRIX Z270E board required me to go into bios turn change it from default 2X to 4X. This will disable specific SATA ports so please read your motherboard manual.
I highly recommend this drive for any normal consumer use.
The MP510 drive performs on par with the other drives in its class and price point. It provides the advertised write speeds and close to the advertised read speed. My drive was recognized on install by my motherboard with no funny business of upgrade BIOS or firmware. So far it's a solid drive. (no pun intended)
The Corsair SSD Toolbox is EXTREMELY dated. The "Disk Clone" option would not clone to this disk. The secure wipe also does not support this drive. I wanted to upgrade my existing SATA3 RAID0 SSD set with this drive and needed to seek a 3rd party software in order to do this. I was extremely disappointed that Corsair does not offer a method for cloning effectively when its major competitors do.
For $10-$15 more, the Samsung and WD offerings come with far superior software. I've used both of their cloning tools and they work fantastic and the standard toolboxes are modern and up to date. While Corsair offers a good competitive product for slightly less, they really need to offer supporting software to allow for easy cloning and a modern interface. As a new drive in a build, this is fine. However, as an upgrade in an existing system, the absence of this software is a big deal.
CrystalDiskMark 6.0.2 x64
Sequential Read (Q= 32,T= 1) : 2627.873 MB/s
Sequential Write (Q= 32,T= 1) : 1025.669 MB/s
Random Read 4KiB (Q= 8,T= 8) : 619.683 MB/s [ 151289.8 IOPS]
Random Write 4KiB (Q= 8,T= 8) : 178.752 MB/s [ 43640.6 IOPS]
Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) : 529.520 MB/s [ 129277.3 IOPS]
Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) : 178.285 MB/s [ 43526.6 IOPS]
Random Read 4KiB (Q= 1,T= 1) : 40.965 MB/s [ 10001.2 IOPS]
Random Write 4KiB (Q= 1,T= 1) : 178.382 MB/s [ 43550.3 IOPS]
Test : 1024 MiB [C: 27.2% (60.5/222.3 GiB)] (x5) [Interval=5 sec]
Date : 2018/11/02 22:59:17
OS : Windows 10 [10.0 Build 17134] (x64)
Machine Specs:
---------------
Intel i7-6700K (4.6GHz)
Gigabyte Z170X-Ultra Gaming
G.SKILL Ripjaws 16GB DDR4 2800
Gigabyte GTX1080 G1
Corsair MP510 240GB NVMe
(2) Intel 330 Series 240GB RAID0
2TB WD Blue
Antec HCP-750 Platinum PSU
Phanteks Enthoo Evolv ATX case
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
This item is covered by MengYuanDianZi Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- Extreme Storage Performance: All-new extreme data performance controller delivers up to 3,480 MB/sec sequential read, and up to 3,000 MB/s sequential write, for blazing fast read, write and response times.
- High-speed NVMe PCIe Gen3 x4 M.2 Interface: For simple connection and maximum bandwidth.
- High-density 3D TLC NAND: Provides the ideal mix of performance, endurance and value to keep your drive performing at its best for years.
- Compact M.2 2280 Form Factor: Fits directly into your notebook or motherboard.
- Corsair SSD Toolbox Software: Enables advanced drive controls from your desktop including secure erase and firmware updates.g secure erase and firmware updates.
Specifications
| Brand | Corsair |
|---|---|
| Series | Force MP510 |
| Model | CSSD-F960GBMP510B |
| Device Type | Internal Solid State Drive (SSD) |
| Used For | Consumer |
| Form Factor | M.2 2280 |
|---|---|
| Capacity | 960GB |
| Memory Components | 3D TLC |
| Interface | PCI-Express 3.0 x4, NVMe 1.3 |
| Controller | PS5012-E12 |
| Encryption | AES 256-bit encryption |
| Max Sequential Read | Up to 3480 MBps |
|---|---|
| Max Sequential Write | Up to 3000 MBps |
| 4KB Random Read | Up to 280,000 IOPS |
| 4KB Random Write | Up to 700,000 IOPS |
| MTBF | 1,800,000 hours |
| Features | Endrurance: 720 TBW Extreme Storage Performance: All-new extreme data performance controller delivers up to 3,480 MB/sec sequential read, and up to 3,000 MB/s sequential write, for blazing fast read, write and response times. High-speed NVMe PCIe Gen3 x4 M.2 Interface: For simple connection and maximum bandwidth. High-density 3D TLC NAND: Provides the ideal mix of performance, endurance and value to keep your drive performing at its best for years. Compact M.2 2280 Form Factor: Fits directly into your notebook or motherboard. Corsair SSD Toolbox Software: Enables advanced drive controls from your desktop including secure erase and firmware updates. |
|---|
| Power Consumption (Idle) | 30 mW |
|---|---|
| Power Consumption (Active) | Average Active Read: 6.9W Average Active Write: 5.6W |
| Operating Temperature | 0°C ~ +65°C |
| Storage Temperature | -40°C ~ +85°C |
| Operating Humidity | 90% RH (40 celsius degree) |
| Max Shock Resistance | 1500G |
| Max Vibration Resistance | 20~80 Hz / 1.52mm |
| Height | 3.50mm |
|---|---|
| Width | 22.00mm |
| Depth | 80.00mm |
| Weight | 8.20g |
| First Listed on Newegg | February 15, 2026 |
|---|