CORSAIR HS55 WIRELESS Gaming Headset, Lightweight, Bluetooth - Dolby 7.1 Surround Sound - iCUE Compatible - PC, MAC, PlayStation, Mobile - White
- $99.99
- Free Shipping from United States
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Reviews(7)
GREAT CUSTOMER SERVICE, THEY ARE QUICK TO RESOLVE ISSUES.
GREAT HEAD SET
None
7/10 WOULD RECOMMEND THIS STORE AND THERE PRODUCTS
Great sound quality from both USB and Bluetooth. Decent battery life.
After only a couple months of use I started noticing the degradation of the headset. Connectivity issues, sound issues- and the absolute biggest killer which I have not found a workable fix for yet and is leading me to buy another headset is the auto-detect of the mic's headset. It randomly will say "mic on/off" as well as the beeping for it when the voice is turned off. They go haywire and I haven't dropped my headset or done anything crazy. Downloaded the app to do firmware updates to no avail, tried a difference between Bluetooth/USB; nothing. Some days I just end up leaving the mic halfway so it's always "on" and I don't get the stupid notification or beeps. Today I also noticed when first booting up the sound quality drastically drops, and you can even hear a faded beep when it turns on. I have to restart the headphones to hear the normal beeping tones to know it's good to go.
Overall, they were great for the first couple months or so but all the beeping is turning me into a crazed robot. The drastic drop in quality/sound was insane for the way that I treated them and the length of time in which I had them.
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's 30-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.corsair.com/us/en/
Support Phone: 1-888-222-4346
Features & Details
- Low-latency 2.4GHz wireless or Bluetooth® connection
- Lightweight construction for hours of comfort
- Plush leatherette adjustable memory foam ear pads
- Dolby® Audio 7.1 surround sound on PC and Mac
- High-quality custom-tuned 50mm neodymium audio drivers
- Omni-directional microphone with flip-to-mute function
- Easy-access on-ear volume and mute controls
- Powerful CORSAIR iCUE software
Specifications
| Brand | Corsair |
|---|---|
| Model | HS55 Wireless White |
| Part Number | CA-9011281-NA |
| Compatibility | Mac / PC / PlayStation 4 / PlayStation 5 |
|---|---|
| Color | White |
| LED | None |
| Power Source | Built-in lithium-ion polymer, rechargeable |
| Operating Time | Up to 24 hours |
| Connection Type | Wireless |
|---|---|
| Connector | USB |
| Cord Length | 1.8m, USB charging cable |
| Wireless Type | Bluetooth/2.4G |
| Wireless Range | 2.4Ghz wireless range Up to 50 feet (15m) Bluetooth wireless range Up to 30 feet (9m) |
| Audio Type | 7.1 Surround Sound |
|---|---|
| Driver Unit | 50mm |
| Headphone Frequency Response | 20Hz-20KHz |
| Headphone Input Impedance | 32 Ohms @ 1kHz |
| Headphone Sensitivity | 114dB (± 3 dB) |
| Noise Cancelling | Passive |
| Ear Coupling | Circumaural |
| Weight | 266g / 0.59 lb |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
|---|---|
| Microphone Frequency Response | 100Hz-10KHz |
| Microphone Sensitivity | -41 dB (± 2 dB) |
| Features | 1. Low-Latency 2.4Ghz Wireless or Bluetooth®: Enjoy high-quality audio without the wire, featuring a range of up to 50ft and up to 24 hours of battery life, plus Bluetooth® support for mobile devices and more. 2. Lightweight Construction and All-Day Comfort: Enjoy hours of non-stop gaming with a comfortable lightweight design that weighs just 266g, featuring adjustable leatherette memory foam ear pads and an adjustable headband. 3. Dolby® Audio 7.1 Surround Sound on PC and Mac: Enables a multi-channel audio experience on PC and Mac, putting you right in the middle of your game, plus support for Tempest 3D audio on PS5. 4. Great Gaming Audio: High-quality, custom-tuned 50mm neodymium audio drivers deliver excellent sound with the range needed to hear everything on the battlefield. 5. Omni-Directional Microphone with Flip-to-Mute Function: Accurately captures all your calls and commands, with a convenient flip-to-mute function. 6. Easy-Access On-Ear Audio Controls: Enable on-the-fly adjustments without distracting you from your game. 7. Unite Your Setup: Powerful CORSAIR iCUE software enables custom audio equalizer settings, 7.1 surround sound, and more. |
|---|
| Package Contents | CORSAIR HS55 WIRELESS headset Wireless USB receiver USB charging cable, 1.8m Safety leaflet Warranty card |
|---|
| First Listed on Newegg | February 14, 2024 |
|---|