CyberPower CP550SLG Standby UPS Systems - 550VA/330W, 120 VAC, NEMA 5-15P, Compact, 8 Outlets, 890 Joules Surge Energy Rating PowerPanel
- $82.47
- Special Shipping from United States
Sold and Shipped by NothingButSavings
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
warningChoking Hazard
Small parts. Not for children under 3 years.
Seller
right9,001 Reviews (88% Positive)
Reviews(151)
Inexpensive
plenty of outlets
small size
None
This is good for basic low wattage PC's.
I have this on an older PC. I wanted it for battery backup and surge protection. Buying a surge protector is in the same price range. So, why buy just a surge protector, when you can buy this and have battery backup also. Yea, a surge protector can last longer than when the battery needs replacement on this, but it should be good for 3-4 years before the battery needs replacement.
Light, compact for low loads.
Unit ran ~ 1 year supplying power to a router and 2 modems (~36W), which in my situation is critical because I have VIoP and Web through it. We did have a power outage and my 550VA went dead when I needed! It was the battery but no alarms nor notifications occurred prior to AC outage. So, before buying another one I decided to investigate the units functionality. After few measurements I am convinced that CP's design and validation is very substandard (perhaps on this unit), AND I will not be buying another unit from CyberPower. Here its why:
1. with a known-good battery (12V/5.5Ah) the battery backed AC side of the unit produces 102.7V instead of ~110-115vAC VAC and shorty drops to 97VAC; very unstable.
2. with fully charged battery ~14.2V, main AC removed, and ~36W AC loaded, the unit reports, through the USB software, ~5-7 min of run-time...really????
3. Looking at CyberPower Personal Edition Status with battery disconnected and AC ON,the "Remaining battery Capacity " AND "Battery Status" shows 100% How could that be!!!?? However, this explains why there were no prior alerts from the unit. Removing AC power with bad battery has a predictable effect on the load. I would have attached photos of the set up and readouts but space/tool doesn't allow that .
none.
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
This item is covered by NothingButSavings Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- 550 VA / 330 Watts Simulated Sine Wave UPS
- 8 Outlets / USB Port
- RJ11 Protection (1-in / 2 Out)
- Full-time Surge Protection and Battery Backup
- Standby Topology
- GreenPower UPS
- EMI/RFI Filters
Specifications
| Best Seller Ranking | #66 in Battery Backup (UPS) |
|---|
| Brand | CyberPower |
|---|---|
| Series | Standby Series |
| Model | CP550SLG |
| Input Voltage Range | 96V AC - 140V AC |
|---|---|
| Input Frequency | 47 - 63 Hz |
| Input Connection | NEMA 5-15P |
| VA Rating | 550 VA |
|---|---|
| Watts | 330 Watts |
| Output Voltage | 120Vac +/- 5% |
| Output Frequency | 50/60 Hz +/- 1% |
| Outlets | 8 |
| Outlet Type | NEMA 5-15R |
| Battery Type | Sealed Lead Acid |
|---|---|
| Battery Run Time | Runtime at Half Load: 8 minutes Runtime at Full Load: 2 minutes |
| Battery Recharge Time | 8 Hours |
| Battery Replaceable | Yes |
| Alarms | On battery, low battery, overload |
|---|---|
| Interface Port | HID Compliant USB Port |
| Management Software | PowerPanel Personal Edition |
| Approvals | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC Class B |
| Surge Energy Rating | 890 Joules |
|---|---|
| Protection | Internal Circuitry Limiting / Circuit Breaker |
| Features | Simulated Sine Wave - 120V AC +/- 5% Surge Protection - Diverts excess voltage away from sensitive electronic equipment during an AC power surge or power spike to prevent damage Data Line Protection - Prevents power surges that travel through telephone lines from causing damage to electronics GreenPower UPS High-Efficiency Design - Reduces power consumption by utilizing a compact charger and power inverter to create an ultra-efficient backup power system for home and office use Ultra Quiet Design - Minimizes noise during operation for a quieter work environment Transformer-Spaced Outlets - Accommodate large transformer-based plugs without compromising the access of other outlets PowerPanel Personal Edition Software - Provides a user-friendly dashboard interface for controlling and monitoring the UPS (Free software download available) |
|---|
| Dimensions | 9.75" x 5.80" x 3.30" |
|---|---|
| Weight | 5.90 lbs. |
| Package Contents | UPS System, User Manual, USB A+B Type Cable, and Telephone Cable |
|---|
| First Listed on Newegg | August 01, 2024 |
|---|