DeepCool DQ850-M-V2L 850W ATX12V / EPS12V 80 PLUS Gold Certified Fully Modular Power Supply, 10 Year Warranty
Sold by Newegg
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews(74)
The form factor is small will fit in smaller cases. There is a plethora of cables and are flexible enough. It was easy to install and I noticed the difference over my old fractal design 650 watt power supply(non-modular). I like the fact that there is a 10 year warranty for it( I hope i don't need it)
None
Overall it was a good choice and the price point was good. I recommend this product.
Was very cheap
Started hard resetting randomly with little to no load.
Negative
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's 30-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Features & Details
- 80 PLUS Gold certified for efficient power delivery and lower temperatures.
- Industrial grade 100% Japanese capacitors provide longer lasting reliability and continuous power.
- Fully modular with flat black cables help keep the clutter down.
- Quiet low-noise operation with a tuned fan curve.
- CircuitShield protects your PSU from irregular voltage and current issues including short circuit, overpower and over temperature.
- 10 Year warranty for complete reassurance
Specifications
| Brand | Deepcool |
|---|---|
| Model | DQ850-M-V2L |
| Type | ATX12V / EPS12V |
|---|---|
| Maximum Power | 850 W |
| Fans | 1 x 120mm Hydraulic Bearing Fan |
| PFC | Active |
| Main Connector | 20+4Pin |
| PCI-Express Connector | 2 x 6+2-Pin |
| SATA Power Connector | 4 |
| Max PSU Length | 160 mm |
| Modular | Full Modular |
| Power Good Signal | 100-500ms |
| Hold-up Time | >16ms (80% Loading) |
| Efficiency | >90% Under Typical Load (50% Loading) |
| Energy-Efficient | 80 PLUS GOLD Certified |
| Over Voltage Protection | Yes |
| Input Voltage | 100 - 240 V |
| Input Frequency Range | 47 - 63 Hz |
| Input Current | 12.0A |
| Output | +3.3V@20A, +5V@20A, +12V@70.5A, -12V@0.3A, +5VSB@2.5A |
| MTBF | >100,000 Hours |
| Features | 80 PLUS GOLD certified - Up to 87-90% efficiency (20-100% loading) 100% High quality Japanese capacitors obtain excellent reliability and long service life Active Power Factor Correction (APFC) + Full Bridge LLC Resonance + DC to DC design, make it more stable, stronger and higher efficiency Full modular and black flat cable design CircuitShield - OVP, UVP, OCP, SCP, OPP, OTP Ready for AMD Ryzen Threadripper & Intel Skylake LGA2066 CPU |
|---|
| Dimensions | 3.38" x 5.90" x 6.29" |
|---|---|
| Weight | 6.26 lbs. |
| PFC | Active |
|---|---|
| SLI | No |
| CrossFire | No |
| SATA Power Connector | 4 |
|---|
| First Listed on Newegg | August 04, 2020 |
|---|