Dell OptiPlex 9010 SFF All-in-One with Dell 22" 1920 x 1080 Monitor Desktop PC-Intel Core i7-3770 3.4GHz 32GB RAM 1TB HD DVD-RW Windows 10 Pro
ORPay in 4 interest-free payments of $123.98 with . help
closeHow do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested
manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be
shown by proceeding through the checkout process if the
product is available.
close
Buy now, pay later
Simple, short-term installments
Price Right Computers
817 Reviews (64% Positive)
There are no reviews yet.
Be the first to review this product.
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
- Dell OptiPlex 9010 SFF with Dell 22" 1920 x 1080p Resolution AiO Base
- 3rd Gen. Intel Quad Core i7-3770 3.40 GHz
- 32 GB DDR3 RAM, 1TB Hard Drive, DVD-RW
- Windows 10 Pro
- Dell Keyboard and Mouse INCLUDED!
Model| Brand | DELL |
|---|
| Series | OptiPlex |
|---|
| Model | 9010 |
|---|
| Part Number | 9010 |
|---|
Quick Info| Type | All-in-One PC |
|---|
| Form Factor | Slim/Small Form Factor |
|---|
| Usage | Consumer |
|---|
| Color | Black/Silver |
|---|
| Processor | 3rd Gen Intel Quad Core i7-3770 3.40 GHz |
|---|
| Memory | 32 GB DDR3 Desktop RAM |
|---|
| Ethernet | Ethernet |
|---|
| Wireless Card | USB WiFI |
|---|
| Monitor | Monitor included |
|---|
| Keyboard | USB |
|---|
| Mouse | USB |
|---|
| Operating System | Windows 10 Pro |
|---|
| Software Included | Windows 10 Pro Installed |
|---|
Motherboard| Chipset | Intel Q77 |
|---|
CPU| CPU Type | Intel Core i7 3rd Gen |
|---|
| Installed Qty | 1 |
|---|
| Max Supported Qty | 1 |
|---|
| CPU Name | Intel Core i7-3770 |
|---|
Graphics| GPU/VGA Type | Intel HD Graphics 4000 |
|---|
| Graphics Interface | Integrated video |
|---|
Memory| Memory Capacity | 32GB DDR3 |
|---|
| Memory Speed | DDR3 |
|---|
| Memory Spec | 8 GB x 4 |
|---|
| Memory Slot (Total) | 4 |
|---|
| Memory Slot (Available) | SATA |
|---|
| Memory Slots (Available/Total) | 0/4 |
|---|
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
|---|
Storage| SSD | No |
|---|
| HDD | 1TB |
|---|
| HDD Interface | SATA |
|---|
| Storage Spec | 3.5" 1TB Serial ATA Hard Drive (1,000GB) |
|---|
Optical Drive| Optical Drive Type | DVD±RW |
|---|
Display| Screen Size | 22" |
|---|
| Touchscreen | No |
|---|
| Screen Type | Non-Touch Screen |
|---|
| Display Feature | FHD Monitor |
|---|
Communications| LAN Chipset | Integrated |
|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|
| Bluetooth | Yes |
|---|
Front Panel Ports| Front USB | 4 |
|---|
| Front Audio Ports | 1 |
|---|
Back Panel Ports| COM | 4 |
|---|
| PS/2 | 1 |
|---|
| Video Ports | 1 VGA, 2 Display Ports |
|---|
| Rear USB | 6 |
|---|
| RJ45 | 1 port |
|---|
| Rear Audio Ports | 1 port |
|---|
Keyboard| Keyboard Type | USB Keyboard |
|---|
Dimensions & Weight| Weight | 12 Lbs |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | October 08, 2019 |
|---|
View Moreexpand_moreView Lessexpand_less