Dell E2416H Black 24" 5ms 1920 x 1080 60HZ TN Widescreen LED Backlight LCD Monitor, Eco-conscious Design, 250 cd/m2 1000:1, VESA Mount Compatibility with Tilt Options, VGA/DP
{{hh}}
:
{{mm}}
:
{{ss}}
Sold by Newegg
close
How do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's 15-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.dell.com/en-us
Support Phone: 1-800-WWW-DELL
Features & Details
- 1920 x 1080 60 Hz 5ms
- 1000:1 250 cd/m2
- Widescreen 16:9
- VESA Mountable 100x100mm
- VGA/DP
Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Series | 115367 |
| Model | E2416H |
| Cabinet Color | Black |
| Screen Size | 24" |
|---|---|
| LED Backlight | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) |
| Monitor Pixel Density | 0.27675mm |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Panel | TN |
| Connectors | D-Sub, DisplayPort |
|---|---|
| D-Sub | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| Power Supply | 100 - 240 VAC, 50/60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | Power Consumption Operational: 22 Watt Power Consumption Stand by: 0.3 Watt Power Consumption Sleep: 0.3 Watt |
| Stand Adjustments | -5/+21 |
|---|---|
| HDCP Support | Yes |
| Dimensions | 16.83" x 22.32" x 7.09" w/ stand 13.17" x 22.32" x 1.97" w/o stand |
|---|---|
| Weight | 6.42 lbs. w/o stand |
| First Listed on Newegg | November 19, 2015 |
|---|