Dell Inspiron 3020 Desktop,13th Gen Intel Core i7-13700 16-Core Processor,32GB DDR4,1TB SSD Plus 1TB HDD,Intel UHD Graphics,Wifi-AX, Bluetooth 5,HDMI,DisplayPort, Dual Monitor Capable,Windows 11 Pro
- Ships from United States
Sold and Shipped by C & C Tech Products
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Seller
right1,561 Reviews (96% Positive)
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
This item is covered by C & C Tech Products Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- All orders ship out within 1-2 business days via free Expedited shipping
- Dell Inspiron 3020 Desktop Computer
- 13th Generation Intel Core i7-13700 16-Core Processor 2.10 GHz Up to 5.20 GHz
- 32GB DDR4 RAM
- 1TB Solid State Drive Plus 1TB HDD
- Intel UHD Graphics 770
- Wifi 802.11AX
- BlueTooth 5
- 3 x USB 3.2
- 1 x USB Type-C 3.2
- 4 x USB 2.0
- 1 x HDMI
- 1 x DisplayPort
- 1 x Headphone Jack
- Dual Monitor Capable
- Windows 11 Pro
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| Series | Inspiron |
| Model | 3020 |
| Type | Business Desktops & Workstations |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Business |
| Color | Black |
| Processor | 13th Generation Intel Core i7-13700 16-Core Processor at 2.10GHz Up to 5.20GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 16-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30MB Intel Smart Cache |
| Memory | 32GB DDR4 |
| Storage | 1TB Solid State Drive Plus 1TB HDD |
| Optical Drive | No |
| Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Audio | Waves MaxxAudio |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 180W |
| Monitor | Monitor not included |
| Keyboard | Wired Keyboard |
| Mouse | Wired Mouse |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Type | Intel Core i7 13th Gen |
|---|---|
| CPU Name | Intel Core i7-13700 |
| L3 Cache Per CPU | 30MB |
| CPU Main Features | 64 bit 16-Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel UHD Graphics 770 |
|---|---|
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Interface | Integrated |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
|---|---|
| Memory Speed | DDR4 |
| Form Factor | Tower |
| Memory Spec | 32GB DDR4 |
| Memory Slot (Total) | 2 |
| SSD | 1TB |
|---|---|
| HDD | 1TB |
| HDD Interface | SATA III |
| HDD RPM | 5400 |
| Storage Spec | 1TB Solid State Drive Plus 1TB HDD |
| Optical Drive Type | No |
|---|
| Screen Size | No Screen |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| Bluetooth | 5 |
| Front USB | 1 x USB 3.2, 2 x USB 2.0, 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Front Audio Ports | 1 x Headphone Jack |
| Video Ports | 1 x DisplayPort, 1 x HDMI |
|---|---|
| Rear USB | 2 x USB 3.2, 2 x USB 2.0 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 1 |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
|---|
| Mouse Type | Wired Mouse |
|---|
| Dimensions (H x W x D) | 12.77 x 6.06 x 11.54 |
|---|---|
| Weight | 11.53 |
| Package Type | DELL Brown Box |
|---|---|
| Package Contents | Desktop PC, Mouse, Keyboard, Power cord |
| First Listed on Newegg | September 24, 2023 |
|---|