Dell OptiPlex 5040, Minitower, Intel Core i5-6500 @ 3.20 GHz, 12GB DDR3, NEW 128GB SSD, DVD-RW, Microsoft Windows 10 Home 64-bit
ORPay in 4 interest-free payments of $87.5 with . help
closeHow do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested
manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be
shown by proceeding through the checkout process if the
product is available.
close
Buy now, pay later
Simple, short-term installments
Your EPower
693 Reviews (89% Positive)
There are no reviews yet.
Be the first to review this product.
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by Your EPower Return Policy
- Dell OptiPlex 5040
- MT
- Intel Core i5-6500 @ 3.20 GHz
- 12GB DDR3
- NEW 128GB SSD
- Microsoft Windows 10 Home 64-bit
- No Screen
Model| Brand | DELL |
|---|
| Series | OptiPlex |
|---|
| Model | OptiPlex 5040 |
|---|
Quick Info| Type | Student / Home Office |
|---|
| Form Factor | Mini Tower |
|---|
| Color | Black |
|---|
| Processor | Intel Core i5-6500 @ 3.20 GHz (6th generation) |
|---|
| Processor Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
|---|
| Memory | 12GB DDR3 |
|---|
| Storage | NEW 128GB SSD |
|---|
| Optical Drive | 16X DVD±RW Drive |
|---|
| Graphics | Intel HD Graphics 530 |
|---|
| Audio | Sound card - Integrated |
|---|
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
|---|
| Monitor | Monitor not included |
|---|
| Keyboard | New USB Keyboard |
|---|
| Mouse | New USB Mouse |
|---|
| Operating System | Windows 10 Home |
|---|
CPU| CPU Type | Intel Core i5 6th Gen |
|---|
| Max Supported Qty | 16GB |
|---|
| CPU Name | Intel Core i5-6500 |
|---|
| CPU Socket Type | LGA 1151 |
|---|
| CPU Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
|---|
Graphics| GPU/VGA Type | Intel HD Graphics 530 |
|---|
| Graphics Interface | Integrated video |
|---|
Memory| Memory Capacity | 12GB DDR3 |
|---|
| Memory Slot (Total) | 0 |
|---|
| Maximum Memory Supported | 16GB |
|---|
Optical Drive| Optical Drive Type | DVD±RW |
|---|
Display| Screen Size | No Screen |
|---|
| Touchscreen | No |
|---|
| Display Feature | No Screen |
|---|
Keyboard| Keyboard Type | USB Keyboard |
|---|
Dimensions & Weight| Dimensions (H x W x D) | 6.10" x 13.80" x 10.80" |
|---|
| Weight | 17.62lb |
|---|
Packaging| Package Contents | New Mouse and Keyboard, New Power Cord |
|---|
Additional Information| First Listed on Newegg | January 25, 2024 |
|---|
View Moreexpand_moreView Lessexpand_less