Dell Optiplex 5000 5090 SFF Small Form Factor Desktop (2021) | Core i5 - 500GB HDD - 32GB RAM | 6 Cores @ 4.5 GHz
- $530.00
- Free Shipping from United States
Sold and Shipped by TekRefurbs
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Volume Discounts
| 2-3 | $527.00 ea. |
|---|---|
| 4-9 | $526.00 ea. |
| 10+ | $525.00 ea. |
Seller
right450 Reviews (91% Positive)
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 60 days
This item is covered by TekRefurbs Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- Dell Optiplex 5090 SFF Desktop Black
- i5 i5-10500 Six-Core Processor 3.1GHz (4.5GHz With Turbo Boost)
- 500GB HDD Hard Drive & 32GB RAM Memory
- integrated graphics chip
- No Wireless Card, Keyboard and mouse Included. Windows 11 Professional
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| Series | OptiPlex |
| Model | OptiPlex 5090 SFF Desktop |
| Part Number | OptiPlex 5090 SFF Desktop |
| Type | Business Desktops & Workstations |
|---|---|
| Form Factor | Slim/Small Form Factor |
| Usage | Business |
| Color | Gray |
| Processor | i5-10500 |
| Memory | 32GB |
| Storage | 500 GB HDD |
| Wireless Card | No Wifi |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Type | Intel Core i5 10th Gen |
|---|---|
| CPU Name | Intel Core i5-10500 |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
|---|
| SSD | No |
|---|---|
| HDD | 500GB |
| Screen Size | No Screen |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | March 29, 2024 |
|---|