Dell Optiplex 7040 Small Form Desktop, Intel Quad Core i7 6700 3.4Ghz, 64GB DDR4, 512GB NVMe PCIe M.2 SSD, HDMI, Windows 10 Pro
- Ships from United States
Sold and Shipped by Discount Computer Depot
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Seller
right662 Reviews (81% Positive)
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by Discount Computer Depot Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- Intel Core i7-6700
- 64GB DDR4
- 512GB SSD
- Windows 10 Pro
- No Screen
- Intel HD Graphics 530
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| Series | OptiPlex |
| Model | 7040 |
| Type | Business Desktops & Workstations |
|---|---|
| Form Factor | Slim/Small Form Factor |
| Usage | Business |
| Color | Black |
| Processor | i7 6700 |
| Processor Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| Cache Per Processor | 8 MB L3 Cache |
| Memory | 64GB DDR4 |
| Storage | 512GB PCIe M.2 SSD |
| Graphics | Intel HD 530 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Monitor | Monitor not included |
| Keyboard | None |
| Mouse | None |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Software Included | Fresh install and activated with Windows 10. Genuine Microsof Windows COA sticker will be attached to the unit. |
| Chipset | Intel Q170 |
|---|
| CPU Type | Intel Core i7 6th Gen |
|---|---|
| CPU Name | Intel Core i7-6700 |
| L3 Cache Per CPU | 6 MB |
| CPU Main Features | 64 bit Quad-Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel HD Graphics 530 |
|---|---|
| Graphics Interface | Integrated video |
| Memory Capacity | 64GB DDR4 |
|---|
| SSD | 512GB |
|---|
| Optical Drive Type | No |
|---|
| Screen Size | No Screen |
|---|---|
| Touchscreen | No |
| LAN Chipset | Integrated |
|---|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| Front USB | 4 |
|---|---|
| Front Audio Ports | 1 |
| Video Ports | 1 Display Port, 1 HDMI |
|---|---|
| Rear USB | 6 |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 1 |
| First Listed on Newegg | August 11, 2022 |
|---|