Dell OptiPlex 7070 Desktop Bundle Core i7-9700 3.00GHz 16GB 512GB SSD with 24" Monitor Win 10 Pro
- $689.99
- Free Shipping from United States
Sold and Shipped by ReUse Computers
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Simple, short-term installments
Check out securely with PayPal and choose Pay Later
- Pay in 4 is available upon approval for purchases of $30-$600.
- Pay in 4 is not currently available to residents of Georgia, New Mexico, North Dakota, Missouri, South Dakota, Wisconsin, or any U.S. Territories. Offer availability also depends on the merchant.
- Late fees may apply for missed payments depending on your state of residency.
- When applying, a soft credit check may be needed, but will not affect your credit score.
- You must be of legal age in your U.S. state of residence to use Pay in 4.
- Loans to California residents are made or arranged pursuant to a California Finance Lenders Law license.
Seller
right345 Reviews (92% Positive)
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 60 days
This item is covered by ReUse Computers Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- Dell OptiPlex 7070 SFF Desktop
- Intel 9th Gen Octa Core i7-9700 3.0 GHz
- 16GB DDR4
- 512GB SSD
- Operating System: Windows 10 Pro (64-bit)
- Monitor: 24" LED
- Keyboard and Mouse
- Wifi
- Graphics: Intel UHD Graphics 630
- Connectivity Ports- 2 x Display port, 6 x USB 3.1 , 4 x USB 2.0
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| Series | OptiPlex |
| Model | 7070 |
| Type | Business Desktops & Workstations |
|---|---|
| Form Factor | Slim/Small Form Factor |
| Monitor | Monitor included |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| CPU Type | Intel Core i7 9th Gen |
|---|---|
| CPU Name | 3.00GHz |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
|---|
| SSD | 512GB |
|---|
| Optical Drive Type | No |
|---|
| Screen Size | 24" |
|---|
| Front USB | 4 |
|---|
| PS/2 | 2 |
|---|---|
| Video Ports | 2 Display Port |
| Rear USB | 6 |
| RJ45 | 1 port |
| First Listed on Newegg | July 05, 2023 |
|---|