DELL Desktop PC Precision 3660 Tower Intel Core i5 13th Gen 2.5 GHz, turbo 4.8 GHz 16GB DDR5 512 GB SSD Windows 11 Pro
{{hh}}
:
{{mm}}
:
{{ss}}
Sold by Newegg
close
How do I find out the price?
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Return Policies
This item is covered by Newegg.com's 15-Day Return Policy
Manufacturer Contact Info
Website: https://www.dell.com/en-us
Support Phone: 1-800-WWW-DELL
Features & Details
- Intel Core i5 13500 14-Core 4.8GHz
- DDR5 16GB 4400 MHz RAM
- 512GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- DVD+/-RW
- Keyboard, Mouse
- Microsoft Windows 11 Professional
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| Series | Precision |
| Model | 3660 Tower |
| Part Number | 07PRM |
| Type | Business Desktops & Workstations |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i5 13500 14-Core 4.8GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 14-Core Processor |
| Memory | DDR5 16GB 4400 MHz RAM |
| Storage | 512GB SSD |
| Optical Drive | DVD+/-RW |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Audio | Internal audio interface: Intel HDA (high-definition audio); External audio interface: One universal audio jack (front); One line-out audio port (rear) |
| Ethernet | Ethernet |
| Power Supply | 90 VAC to 264 VAC(47 Hz - 63 Hz), 80 PLUS Platinum |
| Keyboard | Dell KB216 Wired Keyboard English, US |
| Mouse | Dell Optical Mouse - MS116 (Black) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Type | Intel Core i5 13th Gen |
|---|---|
| CPU Name | Intel Core i5-13500 |
| CPU Base Frequency | 2.50GHz |
| Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| GPU/VGA Type | Intel UHD Graphics 770 |
|---|---|
| Graphics Card | Intel Integrated Graphics |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
|---|---|
| Memory Slot (Total) | 4 |
| Memory Slot (Available) | 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 512GB |
|---|
| Optical Drive Type | CD ROM/DVD ROM: 8x DVD+/-RW 9.5mm Optical Disk Drive |
|---|
| Screen Size | No Screen |
|---|
| Front Audio Ports | Universal audio jack; USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port; USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port with PowerShare; USB 3.2 Type-C Gen 2 (10 Gbps) port; USB 3.2 Type-C Gen 2x2 (20 Gbps) port with PowerShare; SD 4.0 card reader |
|---|
| Thunderbolt 3 | Line-out audio port; Two DisplayPort 1.4 ports; Two USB 3.2 Type-C Gen 2 (10 Gbps) ports; Two USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) ports; Two USB 2.0 (480 Mbps) ports with SmartPower; Power cord connector port; RJ45 port 10/100/1000 Mbps |
|---|
| Dimensions (H x W x D) | 16.54" x 14.68" x6.81" |
|---|---|
| Weight | 18.6 lbs |
| First Listed on Newegg | May 19, 2023 |
|---|
Overview
Overview