Dell Precision 3620 Tower E3-1225 V5 Quad Core 3.3Ghz 64GB 2TB K620 Win 10 Pro
- Special Shipping from United States
Sold and Shipped by TekBoost
Because this item is priced lower than the suggested manufacturer’s advertised price, pricing for this item can be shown by proceeding through the checkout process if the product is available.
Seller
right353 Reviews (88% Positive)
Reviews
Warranty & Returns
Warranty
Please contact the Seller directly for warranty information. Warranty information may also be found on the Manufacturer's website.
Return Policies
Return for refund within: 30 days
Return for replacement within: 30 days
This item is covered by TekBoost Return Policy
Manufacturer Contact Info
For a directory of all our manufacturers, please click below.
Features & Details
- E3-1225 V5 4C 3.3Ghz CPU
- 64GB of RAM
- 2TB 7.2K PC SATA Drive
- Nvidia Quadro K620 2GB GDDR3 Graphic Card
- Win 10 64-Bit Pre-Install
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| Series | Precision |
| Model | Precision T3620 |
| Type | Business Desktops & Workstations |
|---|---|
| Form Factor | Mini Tower |
| Color | Black |
| Power Supply | 290W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Chipset | Intel C236 |
|---|
| CPU Type | Intel Xeon |
|---|---|
| CPU FSB | 2133 MHz |
| CPU Name | Intel Xeon E3-1225 v5 |
| CPU Socket Type | 4 |
| CPU Main Features | Hyperthreading |
| GPU/VGA Type | NVIDIA Quadro K620 |
|---|---|
| GPU Memory | 2GB |
| Graphics Card | Nvidia Quadro K620 2GB GDDR3 Graphic Card |
| Memory Capacity | 64GB DDR3 |
|---|---|
| Memory Speed | DDR4 2133 |
| SSD | No |
|---|---|
| HDD | 2TB |
| HDD Interface | SATA |
| HDD RPM | 7200 |
| Optical Drive Type | DVD±RW |
|---|---|
| Optical Drive Features | DVD±RW |
| Screen Size | No Screen |
|---|
| LAN Chipset | Integrated |
|---|---|
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| Front USB | 4 |
|---|---|
| Front IEEE 1394 | 0 |
| Front Audio Ports | 1 |
| Rear USB | 6 |
|---|---|
| Rear IEEE 1394 | 1 |
| Rear Audio Ports | 1 port |
| Internal Bays | Support for up to (1) M.2 PCIe SSD on motherboard slot and Up to (2) 3.5” SATA or (4) 2.5” SATA. |
|---|---|
| Storage Controller | Integrated Intel Rapid storage Controller 12.0 supporting SATA 6Gb/s and host based RAID 0/1/5/10 |
| Dimensions (H x W x D) | 12.00 in. x 24.00 in. x 24.00 in. |
|---|---|
| Weight | 45.0000LBS |
| First Listed on Newegg | March 24, 2020 |
|---|